ČEZ se zbaví uhelné elektrárny a teplárny u Krakova. Městu hrozí, že bude v zimě bez vytápění

Černouhelná elektrárna Skawina

Černouhelná elektrárna Skawina Zdroj: CEZpolska.pl

Jak dekarbonizace energetiky nabírá stále rychlejší obrátky, vynořují se i nové výzvy. Zásadní jsou otázky tzv. zdrojové přiměřenosti a vyrovnávání rostoucích výkyvů energetických toků v přenosových soustavách. V téhle souvislosti je zarážející, proč polským energetikům nedochází, že mají přímo na předměstí Krakova, kde nyní ČEZ ukončuje provoz v černouhelné elektrárně Skawina, možnost pořídit si strategickou investici. Ta by nejen uspokojila polské zelené klimatology, ale mohla by zároveň nadále fungovat jako zdroj tepla i důležitý stabilizační prvek elektrické sítě. Poláci jsou za ni ochotni dát jen pár zlotých, čeští energobaroni nabízejí daleko více.

Článek vyšel na webu Info.cz

Polské sdružení klimatologů s názvem Klimatická koalice apeluje na polskou vládu a polské politiky, aby omezili roli zemního plynu v polské energetické transformaci, zastavili vybudování terminálů LNG na Baltu a přestali hledat další zdroje plynu v zahraničí.

„Místo okamžitého přechodu na systém založený na efektivitě a rozprostřených obnovitelných zdrojích se uhelné elektrárny postupně přestavují na elektrárny plynové. V současné době je v Polsku ve výstavbě několik velkých paroplynových bloků typu CCGT, tedy navržených tak, aby fungovaly jako základ energetického systému, nikoli jako stabilizátor ‚když nefouká a nesvítí‘,“ říká Katarzyna Wiekiera ze sdružení Pracownia dla Wszystkich Stot.

V Polsku plánované nebo již budované plynové elektrárny mají podle ní fungovat nepřetržitě desítky let, během nichž spotřebují miliardy kubíků paliva. „Elektrárny (Ostrołęka C – 745 MW, Rybnik – 860 MW, Dolna Odra – 1 400 MW a gigantické Kozienice – 1 800 MW) radikálně zvýší poptávku Polska po dováženém plynu a zablokují energetickou transformaci. Polská vláda musí myslet systémově ve všech sektorech ekonomiky a neplánovat zvyšování spotřeby, jako je tomu dnes, ale ustoupit od fosilních paliv,“ je přesvědčená Wiekiera.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!