Drahé máslo není o inflaci, ale o naší hlavě

Nakupování v supermarketu Tesco

Nakupování v supermarketu Tesco Zdroj: E15 Michael Tomeš

Pavel Páral
Diskuze (3)

Předvánoční boje o máslo se po roční pauze způsobené loni dost uškrcenou chutí lidí nakupovat, a když už, tak za severní hranicí v Polsku, vrátily zase zpátky. Svou roli loni sehrál i fakt připraveného snížení DPH na potraviny. Letos lidem otrnulo po ztlumení vysoké inflace a maloobchodní tržby celoročně rostou. Útraty domácností momentálně drží ekonomiku v sice malém, ale přece jen měřitelném vzestupu a přes jistou dávku skepse to vypadá, že by se to mohlo ještě zlepšovat.

Dobrá příležitost pro potravináře i obchodníky tak trochu zneužít předvánoční čas k vylepšení celoročních hospodářských výsledků. Když trh s máslem zcela dominantně ovládají tři výrobci Madeta, Alimpex a pochopitelně Agrofert, stává se doba pečení i dobou pěkně mastných nákupů. Obchodníci do svých dodavatelů sice šijí, ale ve skutečnosti jim to vyhovuje, protože i maloobchodní trh ovládají dvě skupiny obchodních řetězců z Německa – Rewe a Schwarz Gruppe. A útokem na výrobce si dělají alibi.

Cenový posun má nepochybně i nějaké objektivní důvody v cenách energií a pracovní síly i v dostatku a kvalitě mléka, což potvrzuje i skutečnost, že skoro o třetinu podražilo máslo i v Německu. Jenže tam díky absenci našeho oligopolu se v diskontních řetězcích cena stále pohybuje okolo 55 korun oproti našim sedmdesáti a více.

Podobně zdražila i vejce, a především čokoládové cukrovinky, na nichž se podepisuje meziroční zdražení kakaa na dvojnásobek, ale i zde jdou evidentně marže obchodníků i výrobců slušně nahoru v přesvědčení, že letos to už český spotřebitel skousne. Nakolik je to správný odhad, uvidíme ve výprodejích možná už těsně před svátky. A zejména po Novém roce, kdy lidé s nacpanými břichy začnou realizovat svá novoroční předsevzetí a žít zdravě.

Nicméně příležitost strašit návratem inflace bezpochyby nastala. I proto, že statistici už druhý měsíc hlásí zvyšování meziročního růstu cen. A ekonomové vědí, že opticky ceny porostou i v posledních dvou měsících roku, protože se bude do čísel promítat nižší základ loni zlevňovaných potravin. I ČNB má ve své prognóze, že tempo zdražování překročí tři procenta. Kromě másla a vajec, jejichž předvánoční ceny se promítnou do statistik až v listopadu, povyskočí i ceny dalších oblíbených předvánočních surovin, které zatím zlevňovaly. Například cukr byl v říjnu o více než jedenáct procent levnější než před rokem a najdou se i další položky.

V lednu se však trend obrátí a nejen proto, že to máslo zase spadne na svou obvyklou úroveň. Celkové snížení cen potravin si však chvíli počká a nebude tak zřetelné jako v první polovině letoška. Především od ledna neposkočí tak výrazně regulované části ceny energií, které loni poté, co distribuční poplatky a dotace na obnovitelné zdroje přestal platit státní rozpočet, vymazaly snížení cen elektřiny a plynu na burzách. Čeká se také pokračování ve snižování cen pohonných hmot, protože trhy budou očekávat zlevnění ropy po nástupu nového amerického prezidenta Trumpa, který plánuje masivně zvyšovat těžbu v USA a posilovat její export.

Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se inflace nevracela zpět k úrovním kolem dvou procent a měla nějakou šanci vymknout se kontrole. Že ale před příštími Vánoci zase nestoudně zdraží máslo, se při naší úrovni koncentrace trhu můžeme vsadit.

Autor je komentátor Reflexu

Vstoupit do diskuze (3)