Jan Kubíček: Komerční nemovitosti dobře rozkládají riziko

Kancelářské budovy v pražském Karlíně

Kancelářské budovy v pražském Karlíně Zdroj: profimedia.cz

Kancelářské budovy v pražském Karlíně
2 Fotogalerie
Jan Kubíček

Současné prostředí příliš nepřeje zhodnocování úspor ani investorům. I těm, kteří neprožívají reálné propady na svých portfoliích v rámci akciových trhů, kryptoměn nebo jiných instrumentů, se daří jen těžko překonat inflaci. Jedním z investičních nástrojů, které dokážou i v době inflace nést relativně stabilní výnos, jsou bezesporu nemovitosti. Jde o dlouhodobě prověřený a oblíbený instrument. V případě investice do realitního fondu, který je zajištěn kvalitními aktivy s předvídatelnými peněžními toky, jde o stabilní základnu každého portfolia.

V posledních letech prošly zatěžkávací zkouškou obzvlášť komerční nemovitosti, specificky pak nákupní centra a kancelářské budovy – kvůli covidu se jim propadla návštěvnost z více než 300 milionů lidí ročně o 70 procent. Došlo však k oživení. Ve srovnání s předpandemickým rokem 2019 letos vyrostly tržby na rekordní čísla, ve druhém čtvrtletí o 17,3 procenta. Na rekordní 96procentní úrovni je i obsazenost nákupních center. Obdobný trend se ukázal i v případě kancelářských nemovitostí. Dochází sice k určitému předefinování klasických kancelářských prostor a v případě nadnárodních společností i k redukci pracovních ploch, žádný exodus se ale nekonal a pracovní týmy jsou zpět na svých místech.

Z(a)tracená čísla 10. díl

Video placeholder
• Zdroj: Videohub

Z investičního pohledu nabízejí kancelářské i retailové nemovitosti nesporné výhody. Průměrná budova čítá desítky nájemních smluv, aktiva realitního fondu pak mohou znamenat stovky takových smluv, což zajišťuje dobré rozložení rizika. Napůl vyhráno mají fondy se zavedenými nemovitostmi v dobrých lokalitách. Nemusejí to přitom nutně být prémiové budovy, ale spíše ty, které mají dobrou valuaci a vysokou obsazenost. Při kvalitní správě a správném nastavení nájemních smluv dokážou totiž tato aktiva generovat pozitivní výnos i v nestabilních dobách, jak nám ukázala nedávná historie.

Připomeňme si také, že reality nejsou rychlým byznysem a musíme se na ně dívat optikou minimálně pětiletého investičního horizontu. Cílovaný roční výnos na úrovni osmi až deseti procent, který top realitní fondy dokážou realizovat, může být v dnešních dnech zdánlivě neuspokojivý vzhledem k inflaci a dalším vlivům, z dlouhodobého hlediska to je stabilní investiční kotva, která tento výnos zvládne dodávat po řadu let.

Autor je portfolio poradce, WOOD & Company Real Estate