Nikdo neovlivňuje burzy tak jako Nvidia. Prokazuje neotřesitelnou víru investorů v AI

Akcie Nvidie strmě rostou

Akcie Nvidie strmě rostou Zdroj: Reuters

S trochou nadsázky lze říci, že Nvidia svou relevancí pro směřování akciových indexů překonala i samotný Fed. Korporace, která se zabývá designem čipů, se stala synonymem pro celý „AI-narativ“. Report jejích výsledků je proto určitým hlasováním o důvěře v umělou inteligenci, její rychlou implementaci a monetizaci. Poslední kvartální čísla prozatím naznačují, že víra v tento tržní leitmotiv zůstává neotřesitelná.

Základní investiční teze říká, že Nvidia má před ostatními čipovými firmami náskok, a proto se nachází v optimální pozici profitovat z boomu okolo AI. Výsledky za první kvartál tento příběh potvrdily, jelikož společnost zvládla překonat našponované odhady. Zejména poptávka technologických obrů katapultovala čistý čtvrtletní zisk na 15,2 miliardy dolarů (meziroční nárůst na více než pětinásobek). Očekávání pokořily i celkové výnosy. Management zůstává do budoucna optimistický a zvedl výhled na zisk i tržby. Společnost navíc od ledna do března provedla zpětné odkupy akcií za částku přes sedm miliard dolarů.

S ohledem na rapidní ziskovou dynamiku se firma neobchoduje na přemrštěném valuačním násobku. Akcie si nyní pořídíte za 38násobek očekávaného letošního zisku, což je na společnost působící v silně růstovém odvětví vcelku slušné ocenění. Nicméně jak tomu u podobných titulů bývá, finální úspěch závisí na tom, zda se podaří naplnit euforická očekávání v budoucnu.

Mezi správci peněz se často skloňovalo riziko určité mezery v dodávkách čipů. S klíčovými novými modely přijde Nvidia na trh pravděpodobně až v závěrečném kvartálu. To může vést k měkčí poptávce v mezičase a hrozí, že zpomalí současné „momentum“ okolo celé implementace AI. Management se ovšem na toto nebezpečí důkladně připravil a během konferenčního hovoru s analytiky ohlásil, že na trh rychle uvede několik doplňkových produktů, které pomohou stabilizovat příjmy v segmentu datových center.

Problémem zůstává i nabídková strana. Uspokojit poptávku znamená, že při relativně omezených kapacitách musí společnost brilantně zvládnout produkční proces včetně odstranění potenciálních peripetií v dodavatelských řetězcích, které jsou v čipovém odvětví obzvláště komplexní. Firma rovněž generuje zhruba deset procent výnosů v Číně. Přestože podíl největší asijské země na celkových výnosech setrvale klesá, při aktuálních očekáváních si podnik nemůže dovolit klopýtnout ani na tomto trhu. V Číně čelí narůstající konkurenci lokálních výrobců a nesmíme ignorovat ani geopolitické riziko spojené s touto východní mocností.

Nvidia se nachází v první linii, co se týče sklízení benefitů spojených s umělou inteligencí. Přestože valuace není na první pohled ustřelená, skrývá se v jejím pozadí předpoklad dlouhodobé dominance v dodávkách produktů pro budování AI infrastruktury. Technologičtí giganti ohlásili plány navýšit letošní kapitálové výdaje na částku přes dvě stě miliard dolarů. Podstatná část bude směřovat právě do technologií spojených s umělou inteligencí. Je otázka, zda tento boom nenaráží na své limity a zda se v další letech dočkáme dalšího nárůstu těchto výdajů – což je nezbytná podmínka pro pokračování investorského entuziasmu ohledně Nvidie.

Úspěch společnosti tedy stojí a padá s rychlostí zavádění AI do praxe a její monetizací. Vzniká tak určitý začarovaný kruh. Pokud firmy dokážou technologii rychle zpeněžit, porostou nadále jejich kapitálové výdaje a spanilá jízda na akciích Nvidie může pokračovat. Pokud se cesta ke zpeněžení ukáže jako komplikovanější, je určité investorské vystřízlivění takřka nevyhnutelné.

Autor je portfolio manažerem společnosti Cyrrus.