Oslnivá kráska v terminálním stádiu: Jaký je reálný stav ruské ekonomiky pod tlakem sankcí

Jak fungují ruské sankce?

Jak fungují ruské sankce? Zdroj: Profimedia

 „Pokud se nepodaří najít nějaký způsob, jak zajistit platby za import, ruská ekonomika zkolabuje.“ Pokud by někdo větu v podobném znění napsal do svého článku, čelil by vzápětí záplavě emailů obviňujících ho z rusofobie. Jenomže tento výrok pronesl před pár dny viceguvernér Centrální banky Ruska Vladimir Čisťuchin, čímž líbivý obrázek současného stavu ruské ekonomiky, který světu ukazuje oficiální propaganda, zarámoval do tristní reality.

Analýza vyšla na webu Info.cz

Ve svém vyjádření reflektuje zejména fakt, že Rusko čelí rostoucím problémům nejen s fyzickým dovozem prakticky čehokoli, ale i s platbami za import. A vedle sankcí, které postihly obchody s dolarem a eurem, se stále více projevuje nebezpečí sekundárních sankcí, které nutí ruské partnery z Číny či Turecka, aby od převodů peněz z Ruska ustupovali.

Ruská ekonomika se potýká s hned několika problémům najednou. Týdenní inflace podle Rosstatu (ponechme nyní stranou hlasy zpochybňující jeho čísla) v týdnu od 25. 6. do 1. 7. dosáhla 0,66 %, což v přepočtu na rok činí 9,22 procenta. Nejpatrnější je to pak v nejcitlivějších oblastech: skupina potravin zdražila v přepočtu na celý rok o téměř deset procent, ještě o něco více poskočily ceny benzínu (v červnu o 16 % a za poslední týden o 5 %), což se může následně odrazit i v dalších odvětvích.

Příčinou jsou pochopitelně výpadky v ruských rafineriích způsobených útoky ukrajinských bezpilotních letadel. Navíc má inflace stále zrychlující tendenci a ani hrozby výrazného zvýšení základní úrokové sazby ze současných 16 % ji nijak nebrzdí. Importy mohou zlevnit prostřednictvím zpevňování rublu, jenže i zde Rusko naráží na problém jeho směnitelnosti.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!