Začala hádka o Stanjurovy rozpočtové triky. Přesto nás vláda zadlužuje pomaleji než ta Babišova

Ministr financí Zbyněk Stanjura

Ministr financí Zbyněk Stanjura Zdroj: E15 Michaela Szkanderová

Pavel Páral

Projednávání státního rozpočtu je každý rok příležitostí pro opozici vymezit se proti vládě na tom, kterak nedává peníze tomu či tamtomu, případně kde plýtvá a co zanedbala. To, co se ode dneška bude odehrávat v Poslanecké sněmovně, je ale tentokrát trochu výjimečné, protože půjde především o reálnost čísel, s nimiž vláda počítá.

Komentář původně vyšel na Reflex.cz

A nutno říct, že o nich panují nemalé pochyby a některé položky, s nimiž základní ekonomický zákon roku počítá, jsou vysloveně na vodě. Jde o nadhodnocená očekávání příjmů i škrty, které nemají oporu v již schváleném zákoně a legislativa se zatím teprve připravuje. Již na začátku října zveřejnila Národní rozpočtová rada, která má za úkol kontrolovat reálnost rozpočtu, dost neobvykle ostré výhrady k některým položkám. Především jde o to, že v nich chybí velká část nákladů na financování dotací pro solární barony. Místo očekávaných 25 miliard je tam jen osm a půl. Ministr financí Stanjura sice tvrdí, že vláda dotace pokrátí, ale to sliboval už loni a neuspěl. Nakonec byly náklady jen přeneseny na spotřebitele. To nyní už moc nejde. Tedy v případě domácností, které mají zákonem stanovený strop pro příspěvek na obnovitelné zdroje ve výši pět stovek na megawatthodinu už vyčerpaný. Zdražit elektřinu by to ale mohlo firmám. Pro mnoho z nich by to mohlo být zničující. Takže nějaký legislativní pokus o oškubání solárních baronů asi proběhne, ale s tím nelze v rozpočtu dopředu počítat, když netušíme, jak to dopadne.

Další miliardy pak má ušetřit to, že výplaty školníků, uklízeček a školních kuchařek přejdou od září příštího roku z vlády na obce a kraje, které jsou zřizovateli škol. To má sice svou logiku, ale také vyžaduje změnu zákona, která je stále ve hvězdách.

Vysoce nadhodnocenou položku pak představují příjmy z emisních povolenek, které by musely na trhu stát přes sto eur za jednu, přičemž současná cena se pohybuje kolem šedesáti eur a nic nenaznačuje nějaký prudký skok. Zde rozpočtová rada odhaduje nadhodnocení příjmů o zhruba deset miliard korun.

Hodně překvapivý je pak kiks, kdy ministerstvo financí chybně spočetlo náklady na důchody, v nichž chybí pět miliard. Dohromady by v nejhorším případě mohly tyto položky zvýšit schodek až o čtyřicet či padesát miliard.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!