Akcie, měny & názory Jana Vejmělka: Dolar opět překvapil | E15.cz

Akcie, měny & názory Jana Vejmělka: Dolar opět překvapil

Americký dolar
Americký dolar
• 
ZDROJ: profimedia

Jan Vejmělek

Share on Facebook Messenger
Vstoupit do diskuze
0

Máme za sebou první čtvrtletí roku 2021. Roku, do kterého devizoví obchodníci vstupovali s konsenzuálním názorem, že americký dolar bude vůči euru pokračovat ve svém oslabujícím trendu z loňského roku. Pandemie COVID-19 byla tím, co ukončilo pětiletku extrémně nadhodnoceného dolaru, respektive podhodnoceného eura.

Za tím stál především úrokový diferenciál vyplývající z faktu, že zatímco americká centrální banka dokázala úrokové sazby vzdálit výrazně od nuly, ta evropská nikoliv. Koneckonců růst amerického hospodářství v tomto období překonával výkonnost ekonomiky eurozóny, zrovna tak inflační vývoj v USA byl mnohem blíže cílovaným hodnotám, než tomu bylo na evropském kontinentě.

V průběhu loňského roku si pandemie vynutila reakci hospodářských politik a na straně měnové byla z pohledu standardních měnových nástrojů na tom lépe ta americká, která mohla svou klíčovou úrokovou sazbu razantněji snižovat; bylo totiž z čeho. A to se samozřejmě na síle tamní měny negativně podepsalo, stejně jako fakt, že Spojené státy byly z pandemického pohledu nejvíce postiženou zemí na světě.

Letošek měl být dle očekávání investorů i analytiků rokem normalizace situace, což se mělo promítnout v pokračování trendu posilujícího eura. Za první čtvrtletí ale euro vůči dolaru nakonec ztratilo zhruba čtyři procenta své hodnoty. Proč? Zcela se obrátila epidemická situace – vakcína byla tím, co změnilo v USA pravidla hry, a to díky tamní úspěšné vakcinaci.

Naopak v EU v tuto chvíli o úspěchu rozhodně hovořit nemůžeme. Z ekonomického pohledu se pak výrazně otočila růstová očekávání pro letošní rok ve prospěch americké ekonomiky, a to mimo jiné i díky tamní masivní fiskální podpoře. Ta navíc zvyšuje inflační očekávání, a tedy i tržní úrokové sazby.

A to se v nejbližší době asi nezmění. Až budeme sčítat výsledky za druhý kvartál, nebuďme překvapení, pokud bude dolar opět v plusu, přestože tržní konsenzus opět favorizuje euro.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.