Akcie, měny & názory Tomáše Matušky a Lukáše Kudláčka: IPO mohou těžit z averze k riziku | E15.cz

Akcie, měny & názory Tomáše Matušky a Lukáše Kudláčka: IPO mohou těžit z averze k riziku

Tomáš Matuška, Lukáš Kudláček

Vstoupit do diskuze
0

Ať je ekonomický cyklus v jakékoli fázi, stále platí, že pokud mají firmy úspěšně růst a rozšiřovat výrobní kapacity, potřebují dostatek kapitálu. Variantou je IPO – vydání akcií, které firma nabídne veřejnosti v zájmu svého finančního zajištění.

Při nedávném IPO společnosti Pilulka byla poptávka po akciích až pětkrát vyšší než původní nabídka, což způsobilo nárůst ceny. Zbylí investoři tak nakupují akcie přímo na trhu. Tam se nyní prodávají za 585 korun oproti původní ceně 424 korun. Investoři, kteří se zúčastnili uvedení akcií na trh, tak mohli dosáhnout zhodnocení 38 procent za pouhé dva týdny. Jde o velký úspěch i proto, že cena akcií při úpisu se pohybovala na horní hranici upisovacího pásma.

Při nedávném úpisu České zbrojovky se ale ukázalo, že investoři spíše upřednostňují mladé a inovativní firmy před tradičnějšími a průmyslovými podniky. O akcie zbrojovky byl spíše vlažný zájem, a to i přesto, že bylo upisovací pásmo spíše nízké a objem akcií byl ponížen. Od nákupu se odklonili zahraniční obchodníci a je možné, že svůj vliv měla i averze vůči zbrojnímu byznysu.

Navíc nedávno vydala Česká zbrojovka větší množství dluhopisů, mohlo se tak stát, že velcí investoři, kteří dluhopis nakoupili, již nechtěli investovat do jejích akcií z důvodu lepší diverzifikace. Oproti Pilulce byla také Česká zbrojovka více závislá na větších hráčích. Zatímco do mladých technologických firem putuje větší množství menších investic v řádu statisíců, u velkých firem jde spíše o opačný trend.

Je možné, že další IPO budou přibývat, důležitější je ale celkový trend. Tím je odliv zájmu od dluhového financování, kdy si firmy půjčují na kapitálových trzích prostředky, které pak s úrokem vrací zpět investorům. Čím dál častější je ochota firem podělit se o zisky ze svého úspěchu prostřednictvím prodaných akcií, bez nutnosti platit dluh. Důvodem je i změna ekonomického cyklu.

V době za vrcholem konjunktury velí averze k riziku investorům vyhnout se dluhopisům, u kterých je nejisté splnění závazků. Ostatně Česká republika dlouhodobě zaostávala za světem právě ve financování prostřednictvím emise akcií, což se nyní zřejmě mění.

Autoři jsou manažeři BHS

Autor: Tomáš Matuška, Lukáš Kudláček

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!