Babiš dál hledá správnou sestavu dozorčí rady ČEZ. Sesadí vedení firmy? | E15.cz

Babiš dál hledá správnou sestavu dozorčí rady ČEZ. Sesadí vedení firmy?

Babiš dál hledá správnou sestavu dozorčí rady ČEZ. Sesadí vedení firmy?
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: Glos Hynek/Euro

Jan Stuchlík

Poprvé pobyl Petr Blažek, ředitel odboru majetkových účastí ministerstva financí, v dozorčí radě ČEZ jen tři měsíce. Do dozorového orgánu ho loni po personální čistce vyslal jeho šéf Andrej Babiš. Jenže koaliční KDU-ČSL si nakonec vymohla v dozorčí radě energetické skupiny jedno místo. Blažek musel jít. Místo něho přišel Robert Šťastný. Teď je Blažek v dozorčí radě znovu.

Spolu s ním bude Babišův úřad reprezentovat nově i jeho státní tajemník Jan Sixta. Nahradí Jiřího Borovce a Lubomíra Chvátala, který Babišovu hnutí ANO připravoval energetický program.

Ministr financí zjevně pořád nemůže najít správnou a početně dostatečně silnou sestavu svých lidí v dozorčí radě, která by mu pomohla sesadit současné vedení energetické společnosti. Zatím tedy alespoň opakovaně vyčítá firmě špatné hospodaření.

Komentář Michala Šnobra:

Po loňské výměně dozorčí rady získali její členové přístup k firemním dokumentům. Ovšem ve speciální čítárně a pod dozorem. Zatímco Borovec tvrdil, že takto pojatý přístup k interním informacím je k ničemu, další Babišův vyslanec, šéfauditor ministerstva financí Lukáš Wagenknecht, to označil za pokrok.

Jan SixtaJan SixtaAutor: čtk
Jan Sixta (za ním ministr vnitra Milan Chovanec)

Babiš se loni z ČEZ pokusil vytáhnout veškerý zisk, za což čelil vyšetřování České národní banky. Letos zařídil výplatu více než 90 procent čistého zisku. Jedním dechem přitom firmu nutí, aby z vlastních peněz zaplatila stavbu jaderného bloku v dukovanské elektrárně, a to na vlastní riziko, že se investice nevrátí.

Ke splnění tohoto zadání moc nepomohlo, že Babiš letos zarazil pro vedení výplatu odměn ze zisku, celkem 25,5 milionu korun.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!