David Klimeš: S Řeky už jedině rozvod na jedno stání | E15.cz

David Klimeš: S Řeky už jedině rozvod na jedno stání

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

David Klimeš

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řeckým politikům se podařilo nemožné. Ač všechny propočty ukazovaly, že je pro EU lepší nechat Řecko zbankrotovat uvnitř eurozóny, svým děsivým divadlem z tohoto týdne Heléni všechny přesvědčili, že je nutné je z euroklubu vykopnout. Šílená hra řeckých politiků s referendem si koleduje o rázný vyhazov, než řecká nákaza definitivně přeskočí na italské či španělské dluhopisy.

I v takto výbušné atmosféře se ale nakonec musí dostat ke slovu selské počty. Pokud má být řecké sbohem eurozóně pro všechny nejlepším řešením, musí proběhnout rychle a spořádaně.

Proti řeckému odchodu až dosud mluvila provázanost Atén se zbytkem eurozóny. V předkrizových letech se tak dělo prostřednictvím zdánlivě bezpečných řeckých státních dluhopisů, které nyní tíží bilance evropských bank. V krizových letech navíc pupeční šňůra mezi Řeckem a zbytkem eurozóny nabobtnala o finanční injekce. Odchod Řecka z klubu by proto neznamenal jen zavedení vytoužené inflační drachmy, jejíž prudké znehodnocení by podpořilo konkurenceschopnost. Při pádu nové měny dejme tomu o 60 procent (nejčastější odhad) by se o 60 procent prodražil i veškerý eurový dluh. Z Řecka by se tak – v nadsázce řečeno – stal maďarský chytrák, kterému se ještě včera líbila hypotéka ve švýcarském franku, ale dnes se děsí úroků. Obnovená drachma se proto dosud zdála nevýhodná pro eurozónu i pro Řecko.

Jenže nyní je nutné vše přehodnotit. Řekové – po populistickém nápadu s referendem není třeba rozlišovat lid a politiky – zjevně budou raději žít o měsíc déle s dosavadním standardem a pak velkolepě zkrachují, než aby se dobrovolně a co nejrychleji podřídili evropské dohodě. V této chvíli tak platí slova šéfa euroskupiny Jeana-Clauda Junckera, že Řeky v eurozóně chce, ale ne za každou cenu. Stabilita klubu je zásadně ohrožena a evropští lídři mají vlastně už jen jedinou šanci, jak obnovit důvěru trhů tak, aby za chvíli i velké jižní státy nemusely žádat o pomoc.

S Řeckem je třeba dohodnout odchod z eurozóny za následujících podmínek: žádná další záchranná eurová tranše už nebude, místo toho se záchrany Řecka s drachmou ujme Mezinárodní měnový fond, který už má s takovými misemi své zkušenosti. Splátka eurových dluhů se odkládá, protože na ně Řecko nyní nemá. Zároveň ale musí začít fungovat i pozměněný záchranný val pro kapitalizaci bank, které jinak neustojí značný odpis řeckých dluhopisů a neseženou si vlastní zdroje na trzích či od národních vlád.

Jedině za takto pečlivě stanovených podmínek si mohou státy eurozóny dovolit to, na co mají jistě chuť: pořádně se rozběhnout a vykopnout Řecko z klubu někam hodně daleko.

Autor: David Klimeš

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video