David Klimeš: Všichni brzdí | E15.cz

David Klimeš: Všichni brzdí

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15

David Klimeš

Ne v každém autě se po zatáhnutí ruční brzdy stane totéž. Někdy dobrzdíte, jindy smykem vyletíte ze silnice. Švýcaři si v roce 2001, v čase hojnosti, vtělili do ústavy dluhovou brzdu po letech rozumné fiskální politiky.

Němci změnu ústavy v roce 2009 dělali pod tlakem krize. Nejeden poslanec se tehdy ptal, jak lze schvalovat budoucí vyrovnané rozpočty a zároveň masivní stimulační balíček. I Němci se ale se svou dluhovou brzdou asi naučí zacházet. V rukou Španělů, a brzy asi i Francouzů či Italů, to ale bude nevyzpytatelný nástroj. Málo se ví, že už dnes mají Španělé rozpočtové pravidlo nedělat schodky při růstu dvě až tři procenta. Začne se toto pravidlo dodržovat jen kvůli puncu ústavnosti?

Zavádění dluhových brzd je pozitivní věc, ale dnešní haldu dluhů neumenší. Navíc u Španělska a Francie existuje oprávněná obava, že tamní lídři odpovědně brzdí jen kvůli blížícím se volbám. Aby se po nich mohli zase rozjet.

Autor: David Klimeš

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.