Glosa Petra Peška: Dva „starostové“ a jeden Senát | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Glosa Petra Peška: Dva „starostové“ a jeden Senát

Glosa Petra Peška: Dva „starostové“ a jeden Senát
ilustrační
• 
ZDROJ: ČTK
Petr Pešek

Petr Pešek

Pozornost, kterou na sebe přitáhly doplňovací senátní volby na Praze 9, je větší, než by si z matematického hlediska zasloužily. Ve hře je pouze jedno křeslo v horní komoře, v prvním kole přišlo hlasovat jen přes 18 procent voličů, takže sotva 20 tisíc hlasů a tedy zanedbatelných 0,2 procenta obyvatel České republiky. Přesto jsou tyto volby v lecčems zajímavé.

Už jen dvojicí postupujících – oba kandidovali za opoziční strany (Jan Jarolím za ODS s podporou KDU-ČSL, David Smoljak za Starosty a nezávislé). A především, oba jsou spjatí s komunální politikou, byť u Davida Smoljaka nejspíš zafungovaly i jeho veřejný aktivismus a známé jméno. Naopak pohořeli dva bývalí senátoři (Libor Michálek a Eva Syková). Jistě, je to jen jeden obvod, závisí na konkrétních lidech, ale není to poprvé, kdy voličům voní komunální zkušenosti kandidátů a naopak „nedoceňují“ jejich dřívější senátní angažmá.  

Nejde také jen o jedno senátní křeslo, ale i o přetahování mezi kluby ODS a STAN o většinu v horní komoře. Zároveň sledujeme klání mezi dlouholetým politikem/starostou a režisérem/aktivistou, byť už také s jistými politickými zkušenosti. A dočkali jsme se tu i zajímavých koalic, vedle ODS/KDU-ČSL bylo mnohem pikantnější (i když možná vlastně logické) spojenectví ČSSD, Pirátu a Zelených. Další „komunální“ specifikum.

Účast nebyla nijak závratná, ale ucházející. Dokonce o něco vyšší, než bývá v samostatných hlasováních do horní komory (například ve druhém kole senátních voleb na Praze 9 v roce 2014 to bylo 17 procent). Pořád lepší, když přijde méně voličů, které volby opravdu zajímají, než davy oblouzněné jedním prázdným sloganem, nesplnitelným slibem či sladkým kusem pečiva…

Komentář Bohumila Pečinky: Babišovi užiteční idioti

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!