Jan Stuchlík: Odemkněte popelnice | E15.cz

Jan Stuchlík: Odemkněte popelnice

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tolik slov o odpadcích jako za poslední dva měsíce v Česku nepadlo několik let. Stačilo, aby se v parlamentu začalo jednat o zákazu skládkování komunálního odpadu. Vášně planou na všech stranách.

Ekologové za vším vidí lobby spalovačů, kteří chtějí na energie přeměnit zbytky jídla, plasty i papír. Obce křičí, že nová povinnost, aby lidem umožnily třídit nejen plasty, sklo či papír, ale i kovy a také zbytky z kuchyně a zahrad, bude drahá. Energetici zase obviňují ekology, že je platí skládkařská lobby. Všichni ovšem svorně tvrdí, že žádoucí je, aby se v Česku více odpadu recyklovalo. Zákaz skládkování a povinnost zajistit třídění mají otevřít evropskou peněženku, aby potřebnou infrastrukturu zaplatila. Nemusí to být nakonec zase až tak drahé a složité.

Na jednom pražském sídlišti stojí dva žluté kontejnery na plasty. Jeden je permanentně plný, druhý zase soustavně prázdný. Proč? Protože nějakého chytráka napadlo, že jeden z kontejnerů zamkne, aby se do něj PET lahve mohly házet po jedné. Není divu, že uvědomělý občan, který obaly poctivě roztřídil, zmačkal a nacpal do igelitové tašky, rezignuje a raději vše vyhodí do nejbližší prázdné obyčejné popelnice. A podobné je to i s na první pohled hezkými podzemními kontejnery v centru. Ani do jejich otvorů se nacpaná igelitová taška nevejde, nemluvě už o rozměrné krabici od televizoru.

Těžko říci, jaké další chytrosti se ve jménu recyklace a hlavně utrácení evropských peněz ještě vymyslí. Více třídit a recyklovat je přitom správné. Takže až hádky o odpadky skončí, mělo by zřetelně zaznít: „Hlavně už nám ty barevné popelnice odemkněte.“

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.