Když členové ČSSD volili předsedu, nesáhli ani po Jiřím Zimolovi, který prosazoval vládnutí s Andrejem Babišem stíhání nestíhání, ani po Milanu Chovancovi, který chtěl stranu odvléci do opozice a tam jí léčit šrámy. Zvolili Jana Hamáčka, který se řadí někam mezi – o vládě s hnutím ANO by jednat chtěl, ale trestní stíhání premiéra mu vadí.
Sám Hamáček je ostatně autorem usnesení, které vzešlo z první poloviny přerušeného sjezdu a které je z hlediska jednání o vládě stejně váhavé jako on. Usnesení pověřuje předsedu a prvního místopředsedu „zahájením politických rozhovorů s hnutím ANO a dalšími parlamentními stranami“, jejichž cílem má být „zajistit stabilní politické prostředí“.
Se vzpomínkou na opoziční smlouvu, která se oficiálně jmenovala Smlouva o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice, by se mohlo zdát, že je ruka v rukávě. Jenže usnesení má ještě další pasáže, v nichž se píše, že „sjezd považuje účast trestně stíhaných osob ve vládě ČR za zásadní problém“ a také je tam výzva hnutí ANO, „aby do pozic členů vlády ČR nenominovalo osoby obviněné nebo trestně stíhané“.
Takže sjezd byl sice bouřlivý, ale z hlediska předvídatelnosti politické situace jsme po něm pořád zhruba tam, kde jsme byli před ním. Andrej Babiš sice už ví, s kým má v ČSSD jednat, ale nové vedení není myšlence vládnutí pod trestně stíhaným premiérem o nic nakloněnější. A jiného než trestně stíhaného premiéra hnutí ANO nenabízí. V tom je dosud Babiš skutečně kategorický. Takže tyhle ledy se nikam nepohnuly.
Můžeme samozřejmě pracovat s jemnějšími náznaky. Delegáti sjezdu sice nezvolili Zimolu předsedou ČSSD, ale statutárním místopředsedou už ano. Jiné vedení než zmíněné dva muže strana v tuto chvíli nemá. Straníci také nepřijali přísnější usnesení, které navrhoval předseda Senátu Milan Štech a které straně vstup do vlády s trestně stíhanou osobou striktně zakazovalo. Hamáček si kousek toho usnesení osvojil a zbytek nechal zaniknout v procedurálním chaosu sjezdu. Takže lze očekávat, že lavírující strana může přece jen tíhnout spíše ke spolupráci s Babišem.
Nic se ale nestane hned. Na Hamáčka se Zimolou čeká nejen Babiš, ale také hnutí STAN, které chce vést rozhovory o spolupráci demokratických stran při jednáních s ANO. Sjezd ČSSD bude pokračovat 7. dubna a nové vůdčí duo tam má straníkům teprve složit účty z průběhu jednání o vládě. Výsledek jednání, respektive případný vstup do vlády za vyjednaných podmínek budou navíc socialisté muset schválit ve stranickém referendu. To se taky nedá udělat přes noc. Ministři první Babišovy vlády opravdu s balením kanceláří spěchat nemusejí.