Komentář Petra Kolmana: Komunální volby a neukojené ambice | E15.cz

Komentář Petra Kolmana: Komunální volby a neukojené ambice

Komentář Petra Kolmana: Komunální volby a neukojené ambice
Volební místnost (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: ČTK

Petr Kolman

Už na začátku října proběhnou po celé republice důležité komunální volby. Mnozí tyto volby bohužel podceňují, byť na jejich každodenní život mají větší vliv než leckteré zdánlivě významnější.

V Praze mne zaujalo, že ambiciózní Strana zelených v letošních komunálních volbách slibuje přijmout a ubytovat v Praze pět tisíc uprchlíků. Zelení tvrdí, že takové řešení přispěje zejména k zaplnění neobsazených pracovních míst, o něž prý Pražané nejeví zájem. Nádavkem by tento počin byl jakýmsi znamením pro českou vládu, veřejnost i pro zahraničí, že je Česko moderním solidárním evropským státem.

Ve skutečnosti je to hlavně půvabný příklad slibu, který kandidující subjekt nic nestojí. Pražské ani jiné zastupitelstvo o přijímání a nepřijímání uprchlíků ze zákona nerozhoduje. Ostatně ani rozhodovat nemůže. Když kvůli ničemu, tak kvůli logice. I kdyby pražští konšelé nakrásně rozhodli, že imigranty chtějí, jak by je udrželi v matičce Praze? Obehnali by ji pichlavým drátem, aby tyto fyzické osoby neprchaly do jiných českých a moravských měst, městysů a obcí, najmě pak do těch, jejichž zastupitelstva by rozhodla, že uprchlíky nechtějí?

Volební kampaně sázejí na dvojice. Hlavními průvodci neznámých tváří jsou Babiš a Okamura

V podání Zelených si každá z více než šesti tisíc obcí zřejmě povede samostatnou zahraniční politiku. Zřejmě bychom si mohli v české kotlině založit několik tisíc samostatných městských pidistátečků jako například ve středověké Itálii.

Vážněji – předvolební slib Zelených lze vnímat asi jako příslib, že hlavní město Praha začne dobývat vesmír anebo že každé pražské ženě najde magistrát slušného a pracovitého manžela. Je to slib planý, má nejvýš hodnotu gesta. Nadto lze mít určité podezření, že zelení myšlenku přijetí imigrantů okopírovali od politického hnutí Žít Brno. Brněnští hipsterští progresivisté přišli s analogickou svéráznou ideou již před několika týdny.

Jako právníka mne zaujal nápad z dílny pražské TOP 09. Zmíněná strana chce dostupnější hypotéky. Praha by podle jejich nového nápadu za ně měla ručit lidem u banky. Vím, s bydlením je potíž nejen v Praze, nicméně zaregistrovala pražská topka existenci paragrafu 35 odst. 6 zák. č. 131/2000 Sb. o hlavním městě Praze? Tam se jasně stanoví, že hlavní město Praha ani městské části nesmějí ručit za závazky fyzických a právnických osob. Možná chtějí pražští pospíšilovci nejprve změnit zákon. O tom však zatím řeč nešla, nota bene s hrstkou opozičních poslanců to půjde asi hodně ztěžka.

Drahoš nemá názor a budou ho ovládat miliardáři, říká kandidátka za ANO Syková

Připomeňme, že obdobné ustanovení je nejen v citovaném zákoně o hlavním městě, ale také v zákoně o obcích, který platí pro ostatní sídla. To jen kdyby se náhodou pražským „top nápadem“ chtěl ještě někdo inspirovat.

Nebylo by od věci, kdyby si někteří politici, a to samozřejmě neplatí jen pro zmíněné, řádně uvědomili, do jakého typu voleb nyní kandidují a co je faktická práce obecního zastupitelstva. Asi nebudu sám komu přijde, že z mnohých přímo prýští neukojené celostátní ambice. Příroda či Bůh požehnej každému obyčejnému kandidátovi a kandidátce, kteří usilují „pouze“ o kvalitnější péči o městské trávníky či opravu mateřské školky nebo vodovodu ve své obci či městysu. 

Autor je právník a pedagog

Investice v Praze fungují jako malá domů kmotrům, říká pražský lídr za Piráty Zdeněk Hřib
 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!