Marián Hronek: Tunely a obzory | E15.cz

Marián Hronek: Tunely a obzory

mexický narkobaron Joaquín Guzmán
mexický narkobaron Joaquín Guzmán
• 
ZDROJ: ctk/AP

Marian Hronek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Se slovem tunel se pojí více významů, zvláště pro našince. Tunelování už dávno není chápáno jen jako práce, jejímž smyslem je překonat terénní překážky a zpřístupnit místa dříve nepřístupná. V české kotlině toto slovo popisuje též nekalou činnost za účelem vlastního obohacení. Ale jsou i jiné tunely.

Pro mexického narkobarona Joaquína Guzmána, který v neděli utekl z vězení, se stal tunel cestou na svobodu. Cestou dlouhou půldruhého kilometru, kterou muselo budovat mnoho lidí alespoň několik týdnů. Podobným tunelem uprchl před lety z přísně střežené peruánské věznice uprostřed pouště jeden z vůdců maoistické organizace Světlá stezka.

Úniková trasa byla vybavena i sprchami, marxistickou knihovničkou a elektrickým osvětlením. Jiné tunely slouží k pašování drog či lidí z Mexika do USA, palestinské hnutí Hamás se zase s oblibou prokopává na území Izraele, aby mohlo nečekaně útočit na jeho vojáky. Tunel zkrátka souvisí s lidskou vynalézavostí, umanutostí a snahou nad něčím či někým vyzrát. Možná to souvisí s dávnými lidskými předky, kteří v podzemních norách a chodbičkách trávili většinu svého ustrašeného života.

Zatímco někteří se zavrtávají pod zem, jiní vzhlížejí do kosmu. Dnes se má sonda americké agentury NASA pojmenovaná New Horizons nejvíce přiblížit k planetce Pluto a poté pokračovat na periferii sluneční soustavy. Na své pouti je už přes devět let a symbolizuje touhu člověka po poznání. Přejme lidstvu méně hloubení a více vzhlížení. V tunelech nové obzory nespatříme.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video