Německý diář Petra Fischera: Konec německé štědrosti | E15.cz

Německý diář Petra Fischera: Konec německé štědrosti

Petr Fischer

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Německem prolétla zpráva, která by nás měla zajímat. Německo odmítá zvětšovat rozpočet EU. Angela Merkelová trvá na tom, aby se v Bruselu hospodařilo s jedním procentem unijního HDP, zatímco většina vlád počítala s 1,1 procenta. Na tom se při dohadování finančního rámce na roky 2021 až 2027 dohodly Evropská komise a část Evropského parlamentu.

Německá vláda ovšem mění svou strategii danou i slibem v programovém prohlášení, v němž se praví, že Berlín je připraven do bruselské pokladny přisypat peníze. Důvod změny je jasný: pokles německé ekonomiky a obrovské investice do klimatické agendy. Navíc je tu výpadek britského příspěvku do rozpočtu, který činí 7,4 miliardy eur ročně. I při zachování jednoprocentní výše rozpočtu budou Němci po odchodu Britů z EU platit do unijní kasy o 1,5 miliardy ročně víc než teď. A to už dnes platí každý rok 12,8 miliardy eur, tedy zhruba 340 miliard korun.

Co to znamená, je jasné. Bude méně peněz na všechno. Bude se tvrdě tlačit na snížení dotací v kohezní i zemědělské politice. Je ohrožen trojnásobný růst peněz na program Erasmus i další mimořádné investice.

Že si český kabinet jaksi nevšiml klimatického balíku, kterým se Německo přihlásilo k novému světovému trendu, moc nepřekvapuje už vzhledem k absenci vládních ekologických cílů. Že ale přehlédneme i tak zásadní informaci, jako je německý plán snížit rozpočet EU, je na pováženou.

Němci už nebudou sypat do unie plnými hrstmi a budou se víc starat o sebe. Babišova vláda s tím při jednáních o rozpočtu EU musí počítat a přizpůsobit tomu i rozpočty místní. A hlavně se strukturálně připravit na to, že v příštím rozpočtu od roku 2028 už budeme mezi čistými plátci, nikoli příjemci jako dosud. Bude přece líp!

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video