Od smrti Hitchcocka uplynuly čtyři dekády. Dodnes z jeho filmů mrazí | E15.cz

Od smrti Alfreda Hitchcocka uplynuly čtyři dekády. Dodnes ale z jeho filmů mrazí

mec

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Před 40 lety, 29. dubna 1980, zemřel filmový tvůrce, který definoval vlastní žánr. Alfredu Hitchcockovi se dodnes neřekne jinak než král napětí a hororu.

Hitchcock ve své kariéře často čerpal z vlastního dětství a mládí. Narodil se v roce 1899 v Londýně, odmala byl velmi osamělý, prý i kvůli obezitě. Matka ho za trest nutila často stát na hanbě, otec ho jednou poslal na policii s lístečkem, kvůli kterému ho konstábl zavřel na pár minut do cely. Hitchcock později vzpomínal, že po celý život trpěl nevyslovitelnou hrůzou z jakékoli úřední autority a zároveň k ní měl respekt.

Po ukončení studií ho nicméně jeho koníček kreslení zavedl až do filmových studií, kterým v éře němého filmu pomáhal s podobou titulků. Odtud bylo blízko k prvnímu vlastnímu filmu. Ten sice neuspěl, ale hned druhý film Příšerný host bodoval v kinech i u kritiky. Bylo mu 27 let a objevil svůj recept na úspěch. Poměrně jednoduchý příběh, který ale graduje záběry plnými napětí a ohrožení. Neměl rád dlouhé scény vyplňované dialogy, o to více kladl důraz na filmovou řeč a na detail, kolem kterého se točí celá zápletka, přestože věc sama na vývoj příběhu nemá žádný vliv.

Jeho styl si dokonale osvojila i manželka Alma Revilleová, jež byla jeho nerozlučnou spolupracovnicí a často i spoluautorkou. V roce 1939 pár přesídlil do Hollywoodu a Hitchcock začal točit s největšími hvězdami tehdejší doby. V jeho filmech účinkovali Cary Grant, Ingrid Bergmanová, James Stewart nebo Grace Kellyová. Za svou šedesátiletou kariéru natočil přes padesát filmů, v nichž často použil mnohé novátorské techniky jako například 3D obraz nebo zoom kamery pohybující se proti jejímu pozadí. Byl známý svou mimořádnou náročností a puntičkářstvím, nicméně pro každého herce byla skvělá vizitka, pokud s ním mohl spolupracovat.

Největší úspěch mu jeho plodnost a píle přinesly na sklonku kariéry, když v šedesátých letech natočil filmy Ptáci a Psycho. Způsob jeho práce nejlépe dokumentuje fakt, že necelou minutu legendární scény.

Autor: mec

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video