Poslední pištkyně Jeanette Schmid vystupovala s hudebními velikány | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Poslední pištkyně Jeanette Schmid vystupovala s největšími hvězdami. Nadchla i íránského šáha

mec

V neděli 8. března uplyne patnáct let od úmrtí umělkyně považované za poslední uměleckou pištkyni. Výraz je ženskou podobou slova pištec označující někoho, kdo píská.

Jeanette Baroness Lips von Lipstrill alias Jeanette Schmid ergo Rudolf Schmid – jako by sama jména jedné osoby vypovídala o neuvěřitelné dráze a životě svého nositele potažmo nositelky. Narodila se v roce 1924 ve Volarech jako Rudolf Schmid. Ten si domova po službě ve wehrmachtu příliš neužil, spolu s dalšími spoluobčany byl po válce odsunut.

Vystupoval v revue a varieté v Mnichově a záhy byl pozván na scény v Berlíně a v Hamburku. Tam v divadle Hansa zaujal íránský královský pár, šáha Muhammada Rezu Pahlavího s manželkou Sorajjaou. Přišlo pozvání do Teheránu.

Bankrot banky Barings byl učebnicovým příkladem selhání finanční kontroly

Rudolf se v královském paláci pečlivě připravoval na své vystoupení, ale šáhovu doprovodu přišly poněkud nepatřičné kostýmy, které chtěl použít. Na pokraji zhroucení poslechl radu blízkého pianisty, aby jen něco zapískal. Zvolil burlesku z Offenbachovy Barcaroly a Straussovu polku. Šáh se dojetím rozplakal. Íránský vládce tak pomohl znovuobjevit polozapomenutou tradici pískání a Rudolfovi zahájit novou kariéru.

V jeho životě nastala ještě jedna zásadní změna. V roce 1964 se nechal přeoperovat na ženu a definitivně nalezl sebe sama. Žena Jeanette Schmid začala vystupovat po světě s hudebními velikány, jakými byli Frank Sinatra, Edith Piaf, Marlene Dietrichová nebo Josephine Bakerová.

Nejdražší rukopis na světě? Za Casanovovy paměti zaplatili Francouzi 180 milionů korun

Postupem doby a stáří se Jeanette musela rozloučit s kariérou tanečnice. Jako zázrakem se jí však podařilo nastartovat kariéru potřetí. Pod jménem Baroness Lips von Lipstrill ji v osmdesátých letech do své revue Salut obsadil ředitel André Heller a znovu cestovala po Evropě a Spojených státech.

Pískání bylo opět na čas považováno za umění. Baronesa si vypískala dokonce i rakouské státní vyznamenání Za zásluhy o Rakouskou republiku. Jeho nositelem je mimochodem také bývalý český prezident Václav Klaus.

Autor: mec
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!