Šašek provokuje: Z médií bohužel vymizel skutečný cynismus | E15.cz

Šašek provokuje: Z médií bohužel vymizel skutečný cynismus

Šašek
Šašek
• 
ZDROJ: e15

Šašek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Cynismus byl téměř vždy médiím vlastní. Historicky do nich přispívali spíše inteligentní lidé, kteří se kritickým rozumem vysmívali hloupostem. Dnes tento druh cynismu najdeme třeba v celosvětovém časopisu The Economist, jehož tvůrci (vždy nepodepsaní!) se otevřeně vysmívají pitomým nápadům. A neřeší, od koho tyto nápady pramení, jestli od prezidentů, předsedů vlád či vrcholných představitelů globálních summitů. Economist se dál směje blbostem, čímž na ně poukazuje a demaskuje je.

Česká mainstreamová média v čele s Českou televizí se v poslední době cynismu a kritického rozumu zbavila. Redaktoři papouškují jeden pitomý nápad Evropské unie/ českých ministrů/poslanců/ prezidenta za druhým a bojí se je označit za hlouposti. Je to skoro jako při povodních, kdy televizní reportéři poplakávají s lidmi, jimž voda potřetí za pět let sebrala nepojištěný dům (ale postaví si jej tam znovu).

Nemohou říct, že je blbost stavět v záplavové oblasti. Nesmí se to, je to cynické. Stejně tak se nesmí ministrům odporovat a vrcholem boje s nimi je dokázat jejich korupční jednání (byť v porovnání s penězi utracenými za hlouposti jde v korupci s prominutím o šušně).

Na druhé straně se v poslední době objevuje jakýsi kvazi cynismus. Hospodářské noviny otiskly článek s palcovým titulkem „Na řadě je Forman“. Netřeba rozebírat, co těch pár slov konotuje v současné situaci po úmrtí Magora, Havla či Škvoreckého. Až v podtitulku se šokovaný čtenář dozví, že téma je zcela jiné. Jde o cynický titulek? Nikoli, protože nemůže být plodem kritického myšlení.

Tento černý vtip, jenž neměl opustit hlavní dveře redakce, vychází spíše z univerzální hlouposti, jež dnešní česká média zamořila. Nicméně je správné dodat slavnou větu, že média mohou být jen tak dobrá, jak si zaslouží společnost.

Autor: Šašek

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video