Štěpán Bruner: Až za hrob | E15.cz

Štěpán Bruner: Až za hrob

zápisník, Štěpán Bruner
zápisník, Štěpán Bruner
• 
ZDROJ: E15

Štěpán Bruner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čestné občanství jsem si vždy představoval jako symbolické ocenění. Ne tak pražští radní, kteří chtějí, aby si významné osobnosti ze slavnostního ceremoniálu odnesly i nějaké hmatatelné výhody.

Mají získat bezplatný vstup na kulturní a sportovní akce, a především odznak, který je opravňuje k přepravě v MHD zdarma. Cestující v tramvaji se tak už brzy mohou stát svědky absurdní podívané, kdy třeba nedávno oceněný filmař Fero Fenič ukáže revizorovi svou vlastní placku. Definitivní poctou je pak nárok na hrob v metropoli.

Uprchlíci v Německu mají o demokracii trochu jiné představy, než jsme zvyklí. Tu sice považují za nejlepší formu vlády, zároveň ale preferují silného politického vůdce, který zemi řídí v zájmu většiny. Žádají také zachování veřejného pořádku i za cenu násilí. Trochu děsivý obrázek. Autoři průzkumu z berlínské vysoké školy dodávají, že uprchlický politický ideál se v mnohém podobá tomu, jak „svou“ verzi demokracie v jiném průzkumu popsali příznivci protiimigrantské strany Alternativa pro Německo.

Snad aby tato podobnost nevyšla najevo, navrhuje předsedkyně strany Frauke Petryová posílat odmítnuté žadatele o azyl na ostrovy mimo Evropu. Je těžké se ubránit myšlence na Madagaskar. Snad aby toho nebylo málo, chce na místo určení muže přepravovat odděleně od žen a dětí. Prý kvůli bezpečnosti.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video