Zápisník Marka Schwarzmanna: O korektnosti | E15.cz

Zápisník Marka Schwarzmanna: O korektnosti

Marek Schwarzmann

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Američané se opět vypořádávají s historií. Tentokráte se v ultrakorektním vzoru západní pidlivizace „přestaly nosit“ sochy konfederačních generálů z občanské války. Prý jsou palčivou připomínkou, že jih de facto bojoval hlavně kvůli zachování otroctví. Ve víru bouří mezi patrioty, milovníky historie, příznivci KKK a levicovými liberály však zanikla ta podstatnější diskuze: co se bude se sochami a památníky dít potom?

Skončí symboly pyšných mužů, otrokářů, ale zároveň vlastenců, v ostudném šrotišti, nebo v muzeu, kde dostanou šanci na historický kontext? Stane se z Američanů národ, který v zájmu politické korektnosti potře připomínky aktuálním trendům nevyhovující historie? Jak prohlásil americký filozof George Santayana: „Ti, kdo si nepamatují minulost, jsou odsouzeni k tomu ji opakovat.“ Doufejme, že se tak nestane, ať už by ono jho měl nést člověk s jakoukoli barvou kůže.

Nejsem příznivcem prezidenta Donalda Trumpa, ale to, jak některá média překroutila jeho vyjádření při požadavku o odsouzení incidentu v Charlottesvillu, je zneklidňující. Výrok „Na obou stranách byli špatní lidé“, byl novináři tak vytržen z kontextu, že se divím, že je za to někdo nezažaloval.

Trump novinářům tento výrok dost solidně obhájil. Nevěříte? CNN vydala přepis celé tiskovky. Doporučuji k přečtení jako ukázku toho, jak se novináři ženoucí se za senzací mohou „utnout“.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video