7. Pavel Tykač

7. Pavel Tykač

7. Pavel Tykač Zdroj: Tereza Kovandová

Uplynulý rok byl rokem, kdy ostřílený podnikatel Pavel Tykač opět navýšil sázky na uhlí. Jeho globální skupina Sev.en Global Investments v dubnu získala těžební práva ke dvěma miliardám tun uhlí v americkém státě Illinois a o měsíc později také práva k uhelným zásobám ve dvou australských dolech státu Queensland. Zároveň Tykač opustil britský trh, když prodal svůj poloviční podíl britských aktiv v energetické společnosti InterGen.

Hodnota majetku: 105 miliard korun

  • Věk: 59
  • Obor: energetika, investice
  • Zdroj majetku: skupina Sev.en Energy

Hlavním zdrojem loňského růstu Tykačova jmění byly právě akvizice v zahraničí. Ty přinesly zhruba dvě třetiny zisku. Částečný vliv měl i růst cen energetických komodit. Zatímco větší část produkce elektřiny z tuzemských energetických zdrojů byla prodaná dlouhodobě dopředu za předválečné ceny, její menší část se podařilo na burze uplatnit za ceny zvýšené.

Pavel Tykač spřádá plány také v tuzemském bankovnictví. Postupně navyšuje svůj podíl v české bance Moneta, v níž kromě něho dvouciferné procentní podíly vlastní i PPF a J&T. Jeho cílem je vytvořit silnou banku vlastněnou českým kapitálem, která nebude zatížena západoevropskými investory a manažery vyznávajícími zásady ESG (udržitelná environmentální a sociální pravidla spojená s odpovědnou korporátní politikou – poznámka red.).

Devětapadesátiletý podnikatel neopovrhuje ani zelenou energií. Se svým projektem Green Mine hodlá v severních Čechách revitalizovat území lomu ČSA, kde by mohly stát obnovitelné zdroje o kapacitě stovek megawattů, výrobna vodíku nebo velkokapacitní bateriové úložiště. Do konce roku by skupina měla získat klíčové stanovisko k požadované dotaci, a pokud bude kladné, projekt zahájí.

Nejnovější e15 magazín „Elita byznysu“ objednávejte zde >>>