Pavel Tykač | Sev.en Energy | Miliardáři | e15.cz

7. Pavel Tykač

7. Pavel Tykač
7. Pavel Tykač
• 
ZDROJ: Tereza Kovandová

redakce E15.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Uplynulý rok byl rokem, kdy ostřílený podnikatel Pavel Tykač opět navýšil sázky na uhlí. Jeho globální skupina Sev.en Global Investments v dubnu získala těžební práva ke dvěma miliardám tun uhlí v americkém státě Illinois a o měsíc později také práva k uhelným zásobám ve dvou australských dolech státu Queensland. Zároveň Tykač opustil britský trh, když prodal svůj poloviční podíl britských aktiv v energetické společnosti InterGen.

Hodnota majetku: 105 miliard korun

  • Věk: 59
  • Obor: energetika, investice
  • Zdroj majetku: skupina Sev.en Energy

Hlavním zdrojem loňského růstu Tykačova jmění byly právě akvizice v zahraničí. Ty přinesly zhruba dvě třetiny zisku. Částečný vliv měl i růst cen energetických komodit. Zatímco větší část produkce elektřiny z tuzemských energetických zdrojů byla prodaná dlouhodobě dopředu za předválečné ceny, její menší část se podařilo na burze uplatnit za ceny zvýšené.

Pavel Tykač spřádá plány také v tuzemském bankovnictví. Postupně navyšuje svůj podíl v české bance Moneta, v níž kromě něho dvouciferné procentní podíly vlastní i PPF a J&T. Jeho cílem je vytvořit silnou banku vlastněnou českým kapitálem, která nebude zatížena západoevropskými investory a manažery vyznávajícími zásady ESG (udržitelná environmentální a sociální pravidla spojená s odpovědnou korporátní politikou – poznámka red.).

Devětapadesátiletý podnikatel neopovrhuje ani zelenou energií. Se svým projektem Green Mine hodlá v severních Čechách revitalizovat území lomu ČSA, kde by mohly stát obnovitelné zdroje o kapacitě stovek megawattů, výrobna vodíku nebo velkokapacitní bateriové úložiště. Do konce roku by skupina měla získat klíčové stanovisko k požadované dotaci, a pokud bude kladné, projekt zahájí.

Nejnovější e15 magazín „Elita byznysu“ objednávejte zde >>>

Autor: redakce E15.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery