Česku chybí data o podnikavosti, situaci může vyřešit zapojení do výzkumu GEM

Zdroj: CzechInvest

7 Fotogalerie
Reklama

Agentura CzechInvest spolu s Asociací podnikavé Česko uspořádali ve čtvrtek 17. října 2024 unikátní konferenci s názvem Podnikavá budoucnost Česka. Akce s podtitulem „Co nám (ne)říkají data a jak se posunout vpřed“ měla za cíl přivést na světlo téma podpory podnikavosti a také poukázat na to, že Česku o ni chybí klíčová data.

Situaci může vyřešit zapojení do mezinárodního výzkumu Global Entrepreneurship Monitor, větší důraz na mezirezortní spolupráci a změny v systému vzdělávání. Konference Podnikavá budoucnost Česka přilákala do prostor Uměleckoprůmyslového muzea v Praze více než 120 účastníků z řad předních odborníků na téma podpory podnikavosti a podnikání, zástupců státní i veřejné sféry, inovačních center, škol, neziskových organizací i soukromého sektoru.

„Agentura CzechInvest podporuje podnikavost a podnikatele celou řadou aktivit a nástrojů. Navzdory řadě podnikatelských úspěchů se stále potýkáme s tím, jak je podnikání částí společnosti vnímáno. Měli bychom v rodinách i ve vzdělávání podporovat děti a mládež v tom, že jednou nemusí být nutně zaměstnanci, ale mohou být i podnikatelé či zaměstnavatelé. Jednou z cest je určitě pěstovat kulturu úspěchu, a to třeba dobrými příklady, které inspirují další," uvedl Jan Michal, generální ředitel agentury CzechInvest a dodává: „Konference má za cíl přispět ke zvýšení podpory podnikavosti. K tomu potřebujeme jak propojení klíčových aktérů, tak dobré pochopení situace, včetně dostatku tvrdých dat."

Zdroj: CzechInvest

Česko se do mezinárodního výzkumu Global Enterpreneurship Monitoru (GEM) nezapojuje od roku 2013, a proto chybí data o počtu lidí, kteří by chtěli začít podnikat, potenciálních nových pracovních místech či problémech, kterým podnikatelé čelí. Většina Evropy i celá řada světových ekonomik data z GEM aktivně využitá pro ovlivňování národních hospodářských politik a pracují s nimi také v mezinárodních organizací jako OECD, Světové ekonomické fórum či Evropská komise.

Odborníci se na konferenci shodli, že pro lepší budoucnost podnikavosti v Česku je zapojení do GEM klíčové. Jinak není možné vytvářet efektivní strategie pro podporu podnikavosti. Bez dat zůstává podpora podnikání v Česku náhodná a neefektivní, což může mít zásadní dopad na budoucnost naší ekonomiky.

„GEM využívá přístup zdola nahoru, přičemž každá země musí mít motivovanou organizaci, která bude rozsáhlá šetření provádět. Jako zdroj spolehlivých a důvěryhodných dat využívaných mezinárodními organizacemi umožňuje GEM globální srovnání, a přitom zachovává člověka ve středu zájmu. Členství zemím umožňuje ovlivňovat témata a získat mezinárodní viditelnost prostřednictvím různých zpráv," uvedla Anna Tarnawa, ředitelka Oddělení analýzy a strategie Polské agentury pro rozvoj podnikání, jejíž příspěvek vnesl do konference zásadní podněty k následné panelové diskuzi.

Podnikavost nemá v Česku jasného zastánce v žádném z resortů – do určité míry se jí věnují všude, ale strategicky nikde. Proto organizátoři iniciovali debatu se zapojením zástupců klíčových rezortů, mezi nimi nechyběl Petr Očko, vrchní ředitel Sekce digitalizace a inovací Ministerstva průmyslu a obchodu, Ondřej Andrys, státní tajemník Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy nebo Jana Skalková za Oddělení strategických činností z Ministerstva práce a sociálních věcí. Diskuse měla za cíl odhalit překážky ve spolupráci a hledat cesty k nastavení strategie podpory podnikavosti v Česku tak, aby byla podpora ze strany státu co nejefektivnější.

Zdroj: CzechInvest

Podnikavost zdaleka není jen schopnost začít podnikat. Je to široký soubor dovedností, které se dohromady dají popsat jako schopnost být kreativní, iniciativní, ochotný měnit věci kolem sebe a mít vůli vydat se na vlastní cestu.

„Krása i prokletí podnikavosti je v její šíři – často si ji neumíme představit. Přitom je to jedna z klíčových kompetencí pro celoživotní učení a pro naši budoucnost. Bohužel takto vnímá podnikavost jen 14% české populace. Platí, že co umíme změřit, to umíme vidět. Síla je v systémovosti a spolupráci. Je třeba na podnikavost myslet ve všech strategiích, kterých se to týká, ať už je to vzdělávací či hospodářská strategie nebo strategie zaměstnanosti. Je třeba pracovat na tom společně napříč rezorty a navazovat na sebe. Role Asociace podnikavé Česko je právě v propojování, abychom dosáhli mezirezortní spolupráce,“ říká Anna Kačabová, ředitelka Asociace podnikavé Česko.

Konference se stala pomyslným vyústěním ročního projektu PODPORA PODNIKAVOSTI, který je součástí Národního plánu obnovy, komponenty 1.4. Digitální ekonomika a společnost, inovativní start-upy a nové technologie, financovaného z EU Nástroje pro oživení a odolnost. Cílem projektu podpořit podnikavost, podnikání a úspěšné zakládání nových podniků v celém Česku prostřednictvím více než 300 osvětových akcí, mentoringových, konzultačních a poradenských služeb.