Jak učinit informace zapamatovatelnými v dnešním informačním smogu?

Zdroj: Archiv studia DRAWetc

Reklama

Dnešní informační zahlcení můžeme přirovnat k hustému smogu, ve kterém se snažíme najít a zapamatovat to podstatné. Představte si, že přednášíte a chcete, aby si posluchači odnesli klíčové informace. Důvody mohou být různé – od bezpečnostních po marketingové. Právě v těchto chvílích, kdy je potřeba, aby naše sdělení zářilo jako maják v mlze, se skvěle hodí sketchnoting.

Sketchnoting je technika vizuálního záznamu, která kombinuje kresby, symboly a text. Jde o výtvarnou zkratku, která zachycuje podstatu sdělení a propojuje informaci (často slyšenou či čtenou) s vizuálním obrazem. To zvyšuje pravděpodobnost, že si ji divák zapamatuje. Vedle přednášejícího a projekční plochy tak přibývá druhá plocha, kde ilustrátor živě vizuálně zaznamenává sdělení. Vzhledem k tomu, že tvorba ilustrací probíhá v reálném čase, musí být velmi rychlá, a proto dochází k obsahovým zkratkám. Komplexní informace se zjednodušuje, ikonizuje a symbolizuje. Divák si pak pamatuje vizuální zkratku, která je často vtipná a poutavá, přičemž ji propojuje s původní komplexní informací.

K čemu je to dobré? 

Není sketchnoting jen další vrstvou informačního smogu? Rozhodně ne. Už teorie duálního kódování od psychologa Allana Paivia z roku 1971 ukazuje, že kombinace obrázků a slov přináší překvapivé výsledky. Naše paměť totiž využívá dva různé kanály – vizuální a verbální – což vede ke zlepšení pozornosti, porozumění a hlavně k lepšímu zapamatování informací. Řada dalších studií, například v časopise Journal of Educational Psychology, podporuje myšlenku, že vizuální prvky v poznámkách zlepšují porozumění složitým informacím tím, že poskytují tzv. mentální kotvy.

V dnešní době, kdy online obsah je čím dál víc vizuální, sketchnoting pomáhá rozvíjet vizuální gramotnost. Spojuje text s vizuálním obsahem a zlepšuje schopnost pracovat se zkratkovitými informacemi.

„Vysoce koncentrované formáty, jako jsou TEDx přednášky, obchodní prezentace nebo celodenní školení, jsou pro sketchnoting ideální. Vznikají z toho plakáty, které promění intenzivní sdělení v živé, zapamatovatelné vizuály. Ty často končí na zdech kanceláří CEO,“ říká Radovan Jelínek, kreativní producent studia DRAWetc., které se specializuje na vizuální obsah.

Zdroj: Jan Malý

„Na loňské konferenci GP CON, kde jsme přibližovali komplexní medicínské koncepty lékařům, zafungoval sketchnoting jako skvělá zkratka. Konference byla zábavnější a rozhodně lépe vnímatelná,“ říká MUDr. Dalibor Stoszek, vedoucí lékař kliniky AFI Canadian Medical. „Účastníci i přednášející, včetně expertů z Británie a Palo Alto University, si dokonce ilustrované výstupy vyžádali pro své prezentace.“

Jak se taková věc kreslí? 

Jak dokážou ilustrátoři převést složitý obsah do obrázků a symbolů? „Je to jako zápas MMA v těžké váze,“ říká Vladimír Strejček, zakladatel studia DRAWetc. „Musíte předvídat, co přijde, zpracovat to a předat divákům. Je to dřina.“

Zdroj: Jan Malý

Jednodušší a obecnější témata se dají dělat „z fleku“, bez velkých příprav. Ilustrátor pak využívá volnou interpretaci, kdy odlehčuje téma pomocí ilustrací. U odbornějších témat je ale příprava náročná, a může zabrat víc času než samotný sketchnoting. Příprava prezentace může trvat dny, zatímco přednáška samotná 15 minut. Sketchnoting je pak spíše výkon vrcholového sportovce – vyžaduje koncentraci a rychlé rozhodování o výtvarných prostředcích a formách, aby výsledek nepůsobil nepatřičně.

Zdroj: František Ortmann

U náročných sketchnotingů má kreslíř k dispozici „nahazovače“, který mu pomáhá třídit obsah a zhutnit jej do hesel. Třeba rozsáhlý report o uvedení nového produktu na trh se zkrátí na „vysavače s aroma difuzérem nás vynesly do nebes“ a skončí obrázkem, kde CEO letí vesmírem na novém typu vysavače a třímá trofej vítěze.

Na závěr je třeba zmínit, že tato show se neobejde bez podpory produkčního týmu, který zajistí jak přípravu, tak technické zázemí. Ilustruje se nejčastěji digitálně na tablety a obraz je přenášen na plátno. U menších akcí lze použít analogový přístup, tedy kreslení na papír, což umožňuje divákům nahlédnout zblízka.

Ilustrátoři zatím s napětím čekají, kdy tuto disciplínu nahradí AI. Zatím jde spíše o nástroje na podporu tvorby, ale žádný z nich kreslíře zatím nenadchl natolik, aby se jimi nechali nahradit.

Studio DRAWetc., 2024

Reference:

● GP CON 2023 pro Canadian Medical – Konference pro praktické lékaře, sketchnoting prezentací key note speakerů

Kreativní Praha - Konference na téma komunit budoucnosti v rámci Pražského Kulturního Fóra

Art Directors Club – Sketchoting ve virtuální studiu v přímém přenosu (2020)

Dan Bárta & Vladimír Strejček & EnDru & Losers Cirque Company – artový sketchnoting v rámci živého koncertu Dana Bárty

*) Mimochodem tím, jak funguje svět informací a jak se v něm orientovat, se zabývá projekt Kyber tabu, který pro Libuši Šmuclerovou bohatě ilustrovali lidé z DRAWetc. právě proto, aby velmi komplexní obsah byl lépe uchopitelný.