Radovan Vítek | CPI | Miliardáři | e15.cz

3. Radovan Vítek

3. Radovan Vítek
3. Radovan Vítek
• 
ZDROJ: Tereza Kovandová

redakce E15.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Třetí nejbohatší Čech letos ovládl rakouskou realitní skupinu Immofinanz a posléze i společnost S Immo, s níž původně o podíl v Immofinanz soupeřil. Tím se stal největším realitním magnátem v regionu střední a východní Evropy.

Hodnota majetku: 134 miliard korun

  • Věk: 51
  • Obor: reality
  • Zdroj majetku: CPI Property Group (CPIPG)

 Hodnota realitního portfolia se akvizicemi Immofinanz a S Immo zvýšila o 8,5 miliardy eur. Kromě rozsáhlých akvizic ovšem Vítek také dobře ví, kdy je třeba zatáhnout za brzdu. Ukázal to už při finanční krizi po roce 2008, kdy nejdřív zmrazil veškerý development, a vzápětí naopak skupoval už hotové nemovitosti, které se daly pořídit s výraznou slevou. Zatímco ještě loni Vítkova CPIPG měla téměř neomezený apetit a zejména v zahraničí kupovala jednu nemovitost za druhou, letos začíná jeden z největších realitních investorů na starém kontinentu brzdit.

CPIPG oznámila, že kvůli snižování dluhu hodlá v příštích dvou letech prodat aktiva v hodnotě „značně převyšující“ dvě miliardy eur, tedy zhruba desetiny celkové hodnoty portfolia. Skupina také odložila plánovanou expanzi v Itálii. Společnost Next RE, přes niž CPIPG buduje své italské impérium, letos plánovala zvýšit kapitál nejméně o miliardu eur. Nakonec počítá se zvýšením jen o osmdesát milionů. CPIPG vlastní celkem 900 komerčních nemovitostí, a to zejména v Česku, Německu, Polsku, Rumunsku, Maďarsku, Rakousku, Itálii, na Slovensku, v Chorvatsku, Švýcarsku či v Británii. Téměř polovinu portfolia tvoří kanceláře, necelou čtvrtinu obchodní centra a nákupní střediska, přes desetinu rezidenční nemovitosti a pět procent hotely a rezorty.

Další majetek má CPIPG uložený v pozemcích. Jen v Praze čítá její pozemková banka na 1,4 milionu metrů čtverečních území. Část jich rozvíjí v developerských projektech. Letos odstartovala projekt Kolbenova park ve Vysočanech, který bude v několika etapách zahrnovat tisíc bytů. Podle švýcarských médií se nyní Vítek snaží zbavit luxusního lyžařského střediska v Crans Montaně, za něž žádá 80 milionů švýcarských franků, v přepočtu téměř dvě miliardy korun.

Nejnovější magazín E15 „Elita byznysu“ objednávejte zde >>>

Autor: redakce E15.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery