I díky bateriím jsou perspektivy elektrického vytápění dobré

Zdroj: Fenix Group

Spojení elektrického sálavého vytápění, fotovoltaiky a vysokokapacitních baterií má v rezidenční i veřejné sféře budoucnost. Řešením je i kombinace elektrického sálavého vytápění a sálavých kamen nebo krbových vložek v rodinných domech.

České domácí bateriové úložiště HES se second-life bateriemi z automotive boduje svou originální koncepcí a softwarem

Na rostoucí poptávku po bateriových stanicích pro domácnosti zareagovala i společnost Fenix Group, největší evropský výrobce elektrických sálavých topných systémů. Páteř její nabídky v oblasti baterií pro domácnosti představují výkonná domácí bateriová úložiště HES. Významná část meziročního růstu tržeb holdingu Fenix byla loni tažena novým segmentem ENERGY, do kterého patří i bateriová úložiště HES.

Tato úložiště jsou kompletně českým řešením, český je i software, vyvinutý ve spolupráci s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, který ve spojení s velkou kapacitou baterií dovoluje aktivně využívat rozdílné ceny spotového trhu.

Fenix Group

Instalací FVE a chytrých bateriových úložišť může ekonomicky silnější část populace zvýšit svoji energetickou soběstačnost

Důkazem jsou ostatně i výsledky bateriové stanice HES v rodinném domě v Omicích, která aktivně využívá denní spotový trh s elektrickou energií. Tímto způsobem lze v současnosti snížit cenu elektrické energie po většinu roku na předkrizovou úroveň, v období topné sezony potom o něco vyšší, nicméně stále o desítky procent méně než při jejím přímém nákupu.

Fenix Group

I u zákazníků s běžnými příjmy existuje řešení

Jedním z důvodů, proč je spotřeba elektrické energie v budovách vytápěných sálavými systémy o cca 40 % nižší než u teplovodních systémů s tepelnými čerpadly, je skutečnost, že sálavé systémy se v budovách velmi často kombinují např s kamny na dřevo či krby.

Na rozdíl od teplovodních systémů totiž sálavé systémy zcela automaticky reagují na jakýkoliv další tepelný zdroj v místnosti, ať již je jím krb, žehlička, varná deska či člověk. Pro tuto svoji výhodu je tato kombinace velmi často využívaná, přičemž podíl jednotlivých energií je možno plně přizpůsobit možnostem a potřebám uživatele.

Enviromentální dopady elektrických sálavých topných systémů jsou výrazně nižší než u tepelných čerpadel

Potvrdila to i nová studie, kterou pro Fenix Group realizovalo Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze. Ta modle metodiky EU srovnávala vytápění pomocí elektrických topných kabelů, sálavých panelů a tepelné čerpadlo s teplovodním podlahovým systémem.

Cílem bylo porovnat dopady tří variant otopného systému na životní prostředí v domě ve standardu nZEB s podlahovou plochou 120 m2, kde je roční spotřeba energie na vytápění sálavými panely a topnými kabely stanovena na 3 500 kWh. Roční spotřeba energie na vytápění tepelným čerpadlem je pak stanovena na polovinu, tj. 1 750 kWh. Pro vytápění této podlahové plochy byly použity buď čtyři kusy topných kabelů ADSV nebo sedm sálavých panelů Ecosun s příkonem 600 W nebo tepelné čerpadlo.

Výsledky studie ukázaly, že v drtivé většině parametrů je tepelné čerpadlo v průběhu celého životního cyklu – výroba-užití-likvidace – výrazně větší zátěží pro životní prostředí, než vytápění pomocí topných kabelů či rohoží. Tento výsledek je přitom v naprosto zásadním rozporu se současnými politickými podpůrnými programy i mediálním obrazem.

Další informace o elektrických sálavých topných systémech nebo Energetickém konceptu Fenix najdete na www.fenixgroup.cz.