Byli jsme jen malý e-shopík. Teď zrajeme a nechceme jen maximalizovat zisk, říká šéf Bonami Vopařil | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Byli jsme malý e-shopík. Teď zrajeme, nechceme jen zvyšovat zisk, říká šéf Bonami Vopařil

Martina Patočková

Převzal vedení on-line prodejce nábytku Bonami a udělal věc, která se v českých firmách příliš nevidí: odkryl zaměstnancům finanční střeva společnosti a ukázal, jaký má jejich práce konkrétní vliv. Po uzavření ekonomiky kvůli koronavirové pandemii se to osvědčilo a zaměstnanci byli vstřícní i nepopulárnímu snížení platů. „Každý měsíc procházíme čísla, lidé se cítí více součástí hry,“ popisuje šéf Bonami a venture partner společnosti Miton Pavel Vopařil.

Jak vás vůbec napadlo otevřít zaměstnancům účetní knihy a sdílet čísla?

Když jsem byl kdysi v Americe na škole, četl jsem knížku pod názvem Open Management. V ní byla případová studie, kdy manažer přišel do nějaké špatné továrny, otevřel všem lidem knihy a naučil je, jak jejich práce přímo ovlivňuje finance firmy. Hrozně ji to nakoplo. Od té doby si to pamatuji. Já vlastně ani neskrývám žádnou strategii, říkám to otevřeně i do médií.

Za pandemie či krize to asi může být zvlášť přínosné. I mé známé ve firmě po vypuknutí koronaviru ukázali čísla a řekli: když můžete, zapojte se. Byla z toho nadšená.

To se nám stalo také. Pro mě to byl jeden z výrazných okamžiků roku. Po vyhlášení nouzového stavu nám spadly prodeje o čtyřicet až padesát procent, byli jsme na home office a každé dva tři dny jsme měli celofiremní hovory. Na tom prvním jsem zaměstnancům po třech dnech řekl, že ztrácíme x stovek tisíc každý den, že věřím v obrat, ale nyní potřebuji, abychom si snížili platy. Byl jsem otevřený a upřímný, platy jsme snížili a přišly mi desítky e-mailů, kde lidé psali, že to chápou a ať snížím jejich plat více, protože je tady někdo, kdo má hypotéku nebo děti. Reakce byla famózní, byl jsem nadšený.

A už jste platy zase vrátili na předešlou úroveň?

Vrátili jsme je hned po měsíci. A teď nám to jde, takže jim budu vracet i ušlou mzdu z prvního měsíce. Firmu tento krok hrozně posílil, kolem snížení platů nebylo dusno, naopak to bylo super.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!