Lidé se od dob bolševismu nezměnili, z urážek na mého bratra si dělám legraci, říká Ivan Havel | e15.cz

Lidé se od dob bolševismu nezměnili, z urážek na mého bratra si dělám legraci, říká Ivan Havel

Video se připravuje ...

Čestmír Strakatý - Reflex.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Bratr bývalého prezidenta Václava Havla Ivan v pořadu Prostor X říká, že z urážek na svého bratra si dělá především legraci. Tvrdí, že se dnešní společnost od dob bolševismu nezměnila a na demokracii která vládne v Česku vidí spíše chyby. Pozornosti spojené s jeho jménem se snaží spíš vyhýbat, během komunismu byl pod tlakem nejdřív kvůli svému původu a pak kvůli disidentské činnosti bratra. O emigraci neuvažoval a toho, že na radu Václava nepodepsal Chartu 77, nelituje.

Demokracie je příliš demokratická, každý má stejná práva, říká Ivan Havel. Lidé, kteří chtějí k volbám, by podle něj měli projít nějakou zkouškou, která by ukázala, že mají o budoucnost poctivý zájem. Češi totiž nepřemýšlí a volí tak, jak se to dozvěděli v hospodě, neberou to dost vážně. Ivan Havel míní, že jeho bratr by z dneška nebyl šťastný, i když by se mu líbily velké demonstrace. I on ale prý nebyl spokojený s tím, jak ho prezidentství omezovalo. Miloš Zeman si podle Ivana Havla už jen dělá z lidí srandu.

Ivan Havel v rozhovoru vzpomíná na ústrky, které zažil za komunismu. Popisuje pořádání bytových seminářů, kde se střetávali disidenti třeba s lidmi z vysokých škol, a taky ústrky ze strany režimu a StB. Emigrovat ale nikdy nechtěl, hlavně kvůli rodině a českým kořenům. Jeho strýc Miloš, filmový producent a úspěšný podnikatel, kterému se povedl útěk za hranice, mu navíc v tomto směru nakonec byl odstrašujícím příkladem. Nevyčítá nic estébákům ani dalším lidem, viníka vidí v celém bolševickém systému.

Zmiňuje taky automobilovou nehodu, kterou přežil jen díky velkému štěstí. Mluví o katarzi a zázraku. Auto skončilo na střeše a on prý měl během jeho letu jistotu, že se mu nic nestane. Začal se pak víc zajímat o obory, které se věnují překračování hranice klasické vědy, jdou mimo hlavní proud a jsou trochu divnější.


Další díly pořadu Prostor X najdete zde >>>


 

Autor: Čestmír Strakatý - Reflex.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video