Naše data mohou změnit fotbal. Snem je vlastní klub, který řídím vědecky, říká exmanažer Sparty | E15.cz

Naše data mohou změnit fotbal. Snem je vlastní klub, který řídím vědecky, říká exmanažer Sparty

Štěpán Filípek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Říkají si hackeři, ale není v tom nic pokoutního. Získávají fotbalová data, na jejichž analýze budují velkokluby jako Liverpool svůj byznys. Už teď tvrdí, že jejich software má hodnotu milionů eur. „Jedním ze scénářů je odkoupení společnosti klubem z některé špičkové fotbalové ligy,“ nastiňuje plány Jakub Otava, výkonný ředitel a menšinový akcionář společnosti 11Hacks, a někdejší manažer pražské Sparty či agentury Sport Invest.

Proč se po letech práce ve fotbalovém klubu, mezi největšími fotbalovými hvězdami, začne člověk věnovat datové analytice?

Stála přede mnou možnost podílet se na inovaci fotbalu a já ji přijal. Data mě pohltila, věřím jim. Poslední dva roky jsem se potkával s Jakubem Dobiášem, zakladatelem 11Hacks a průkopníkem datové analýzy v Česku.

Sedli jsme si lidsky, strašně mě chytlo to, co dělá. Pamatoval jsem si navíc film Moneyball (film o využití počítačové statistické analýzy pro výběr hráčů v baseballu – pozn. aut.). Tým, který projekt už nějaké čtyři roky buduje, má obrovské znalosti o fotbale i schopnosti v oblasti IT, matematiky, teorie her. Neumějí ale tolik mluvit fotbalovou řečí. Fotbal je velmi odlišný od světa start-upů. Já bych měl být mostem mezi čísly a fotbalovým prostředím, kde mám spoustu kontaktů. To může firmě hodně pomoct.

Kde se vůbec vzal název 11Hacks?

Firma se dříve zaměřovala především na skauting hráčů, nyní nabízíme mnohem komplexnější služby a rozebíráme tým jako celek. Na hřišti je jedenáct hráčů a my dokážeme činnost každého z nich digitálně zanalyzovat. Hackovat znamená vylepšovat, optimalizovat. Tyhle naše takzvané hacky dokážou zlepšit výkonnost jednotlivců i celého týmu. Poznatky z dat umíme propojit i s těmi taktickými.

Co všechno dokážete o hráčích zjistit?

Úplně všechno, co na hřišti předvedou. Software zaznamená každý pohyb, souboj i přihrávku. Sbíráme hodně dat, kamera hráče rozezná, i když se například při standardní situaci přiblíží k sobě a není vidět číslo dresu, program si číslo najde v jiném úhlu a zpětně vyhodnotí, o kterého fotbalistu v chumlu šlo. Z obrazového záznamu získáváme data a ukládáme je do databáze.

Tato data hodnotíme pomocí matematických modelů a vznikají atributy hráčů. Máme jich už přes 100 na hráče. Celkově máme v databázi kolem 250 tisíc hráčů z celého světa, vidíme data každého z nich ve všech zápasech pět let dozadu. Navíc máme přehled o jejich schopnostech v různých systémech, v nichž plní odlišné úkoly. A modelujeme, jak by se chovali v jiném systému, který jim například více vyhovuje.

Na kolik si ten software ceníte?

Už má cenu několika milionů eur.

Přístup k veškerému digitálnímu obsahu

Předplatit E15 Premium

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video