Život na dluh budoucích generací nemohl vydržet, říká ekonomka Danuše Nerudová | E15.cz

Život na dluh budoucích generací nemohl vydržet, říká ekonomka Danuše Nerudová

Nguyen Thuong Ly

Během koronavirové pandemie šla penzijní reforma stranou. Předsedkyně důchodové komise Danuše Nerudová se v té době stala spolu s dalšími ekonomy poradkyní krizového štábu, kde upozorňovala na dopady vládních opatření na ekonomiku. Země bude muset podle ní začít šetřit. „Nejsme v situaci, kdy bychom si plýtvání penězi daňových poplatníků mohli dovolit,“ řekla rektorka Mendelovy univerzity v Brně.

Jaké slabiny odhalila krize ve společnosti?

Krize ukázala hlavně to, že jsme poměrně dlouhou dobu v sobě nosili falešný pocit bezpečí. Když jsme se v lednu dívali na záběry z Wu-chanu, vnitřně jsme si všichni říkali, že to je někde strašně daleko. Říkala si to i vláda, protože nečinila žádné kroky k tomu, aby objednala respirátory. Nedošlo nám, že svět je tak globalizovaný, že je jen otázkou času, než se nákaza rozšíří i k nám. Myslím, že je dobře, že naše generace pocit falešného bezpečí ztratila.

Vy osobně jste ten pocit měla?

Přiznám se, že ne. Epidemiologové už asi sto let očekávají, že přijde nějaká globální pandemie. Empiricky se ukazuje, že v periodě osmdesát až sto let přichází vždy nemoc, která je pandemií. Posledních deset let se spekulovalo, co to bude – prasečí chřipka, ptačí chřipka, ebola. Nakonec to byl právě koronavirus.

Jak dlouho se bude Česko dostávat z toho, co se letos stalo?

To je velmi těžké říct, protože pořád nevíme, co bude na podzim. Může se stát, že přijde druhá vlna a lokálně se vypne ekonomika, což dál přispěje k prohloubení krize. Odhady zatím ukazují, že se pohybujeme v intervalu dva roky až pět let, v závislosti na tom, co bude na podzim. Jsem ráda, že všem je už jasné, že žádný globální shutdown, jako byl teď, se udělat nemůže, protože to by česká ekonomika neustála. Vůbec si to nedovedu představit.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!