S kyslíkem jde všechno snáz. Studentský start-up měří ve školách a firmách, co tam lidé dýchají | E15.cz

S kyslíkem jde všechno snáz. Studentský start-up měří ve školách a firmách, co tam lidé dýchají

Petr Weikert

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Nucené studium a práce z domova během lockdownu vnukly Josefu Tatíčkovi a Adamu Schinzelovi nápad na stvoření monitorovacího zařízení Luftio. To dokáže přesně analyzovat kvalitu vzduchu v místnosti a pomocí unikátního softwaru poradit, jak zajistit optimální studijní či pracovní prostředí.

První tvrdý covidový lockdown přibil Josefa Tatíčka (21) a jeho byznysového parťáka Adama Schinzela (18) doma k počítači. Pracovali, učili se. Když se pak bavili o tom, jak jim jde práce od ruky, shodli se, jak důležité je dýchat čerstvý vzduch. A tak se zrodil nápad na Luftio. Krabičku pro školy i kanceláře, která měří základní parametry vzduchu, a software, který umí pracovat s daty a dávat doporučení, kdy a jak účinně větrat, po větší analýze pak v rukou odborníka i zprávu, jakými zásahy situaci trvale zlepšit.

„Uvědomili jsme si vlastně jednoduchou věc, kterou nám následně potvrdila řada studií. To, jak větráme, má dopad nejen na produktivitu práce, ale i na naše zdraví,“ popisuje Josef Tatíček, mimochodem student podnikohospodářské fakulty pražské VŠE. Josef také pracuje na plný úvazek pro softwarový gigant Avast.

Luftio se měnilo za chodu. Upravoval se a hledal vhodný název, sháněly se součástky pro senzor, který měl být původně ze dřeva, ale po rozšíření týmu o nové členy se přešlo na krabičku vytištěnou na 3D tiskárně.

Přístup k veškerému digitálnímu obsahu

Předplatit E15 Premium

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery