Chaty a chalupy: Pronájem, prodej, stavba svépomocí, investice | Vysoké ceny nájmů trápí i Němce, vláda si hodlá došlápnout na předražené bydlení | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Vysoké ceny nájmů trápí i Němce, vláda si hodlá došlápnout na předražené bydlení

Petr Fischer

Petr Fischer

Zbrzdit další zdražování nájmů v Německu má návrh zákona, který poslala do parlamentu vládní koalice CDU/CSU/SPD. Za posledních deset let vzrostly roční nájmy například v nejdražším německém městě Mnichově v průměru o 5600 eur, tedy bezmála o pět set eur měsíčně. Pro srovnání v Berlíně to bylo o 4680 eur ročně, v Drážďanech, kde je průměrný roční nájem kolem devíti tisíc eur, došlo k nárůstu o 2040 eur. 

Od roku 2015 poskočily nájmy v celém Německu v průměru o 5,4 procenta. Vládní koalice chce novou regulací zabránit sociálním problémům zejména v době, kdy Německo očekává ekonomické ochlazení. V poslední době totiž prudce rostou i ceny nájmů v nových bytech, na které dosáhnou jen ti bohatší. S růstem cen v novostavbách se potom vezou ostatní. Kromě toho si podle vlády makléři u novostaveb berou příliš velké provize.

„Touto dohodou jsme mimo jiné otevřeli cestu k větší, jednodušší a rychlejší výstavbě a k poklesu makléřských poplatků tak, aby vznikaly nové byty a bydlení mohli zaplatit všichni,“ řekla šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová, která připomněla, že jde o důležitý problém týkající se prakticky každé německé rodiny. V Německu totiž bydlí v nájmu až 60 procent obyvatel; u single domácností je to dokonce přes 70 procent lidí.

Český bytový fond je zastaralý. Polovinu domácností čeká rekonstrukce

Vládní novela chce prodloužit regulaci místně obvyklých nájmů až do roku 2025, zpřísnit pokuty za překročení nájemních limitů a omezit možnost převádět nájemní byty do osobního vlastnictví. Důležitý je i finanční limit při jednáních o prodloužení nájmu. Nájem lze v takových případech zvednout jen o deset procent.

Vláda v novém opatření pouze neomezuje, ale také nabízí investice. Pokud úprava v parlamentu uspěje, což je prakticky jisté, nabídne vláda 100 milionů eur na novou výstavbu v nevyužitých průmyslových lokalitách a některé pozemky, jako například prostory německých drah, nabídne ke stavebním investicím. Další peníze chystá vláda na podporu topných a zateplovacích systémů, které budou klimaticky neutrální.

A za kolik si dnes lze v německých městech nově pronajmout byt, na kolik přijde metr čtvereční v bytě od 60 do 80 metrů čtverečních? V nejdražším Mnichově to bude i s vedlejšími náklady něco přes 17 eur za metr (v přepočtu zhruba 450 korun), v Hamburku už to bude jen 12 eur za metr čtvereční. Čistý nájem za metr bez tepla je ale v Mnichově 10,50 eura, tedy 273 korun. V celém Německu pak šest eur za metr – asi 160 korun. Pro porovnání, v Praze jako nejdražším městě České republiky, jsou průměrné nájmy 354 korun za metr čtvereční.

Zaujal vás článek a chcete celý časopis na toto téma? Kupte si ho v naší online trafice iKiosek.cz! Dnes objednáte a zítra máte ve schránce. Doprava je zdarma.   

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!