Dům, kde bydlí joystick. Parta počítačových hráčů může přinést balík peněz | e15.cz
Štítek Premium

Dům, kde bydlí joystick. Parta trénovaných počítačových hráčů může přinést balík peněz

Petr Weikert

Petr Weikert

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Peníze, které na sebe váže e-sport, lákají české miliardáře, poradenské firmy i sázkové kanceláře. Přes významné sportovce a přední české fotbalové značky se svět gamingu propojuje i s klasickým sportem.

Fotbalovému záložníku Jakubu Janktovi, toho času ve službách španělského prvoligového Getafe, neřekne od dětství nikdo jinak než Sampi. Není to ale fotbal, co jeho přezdívku dostalo do širokého povědomí. Stejné jméno nese e-sportový tým, který Jankto založil a jemuž vybudoval v Tuchoměřicích kousek od Prahy speciální dům určený pro počítačové hráče. Jankto je jedním z českých byznysmenů, kteří objevili vůni milionů raketově rostoucího fenoménu jménem e-sport.

Částka nebyla nikdy oficiálně zveřejněna, ale Jankto sám nevyvrátil spekulace, že ho investice do klubu a nemovitosti vyšla zhruba na tři desítky milionů korun. Rozlehlá vila v Tuchoměřicích ozdobená nápisem Janktovy přezdívky je obklopena zelení. Na ploše přes 500 čtverečních metrů hráči najdou posilovnu s běžeckými pásy, stolní tenis, vířivku a samozřejmě místnosti na hraní i spaní.

„Hráči tu nebydlí, ale dojíždějí jednou měsíčně na bootcamp. Každá sekce má vyhrazený týden v měsíci, kdy zde trénuje,“ popisuje provozní ředitelka Sampi Klára Ottomanská. V domě jsou i profesionální studia pro tvorbu obsahu, jako je podcast, natáčení videí, focení a podobně. Gaming house neslouží pouze hráčům, ale jsou zde i kanceláře. A jak sám jeho investor v jednom z rozhovorů přiznal, je to také investice, která může v daleké budoucnosti posloužit jemu samotnému.

Janktův tým má zhruba 17 hráčů. Reprezentují ho například v hrách Counter-Strike, League of Legends, FIFA a čistě mobilní Brawl Stars. Tým se momentálně skládá ze čtyř herních sekcí. Dvě hrají na počítačích, jedna na mobilních telefonech a jedna na konzoli PlayStation. Peníze dostávají hráči podle dosažených úspěchů. Vedle většiny, kterou tvoří studenti středních a vysokých škol, má tým i několik hráčů na plný úvazek, což se týká střílečky Counter-Strike.

A úspěchy? Sampi jsou dvojnásobní mistři světa ve hře Trackmania a mistři světa v NHL. „S náborem a vyhledáváním hráčů nám pomáhají trenéři a manažeři sekcí. Naši zaměstnanci se hráčům neustále věnují. Tráví s nimi hodiny na trénincích, bootcampech a jsou jim k dispozici téměř 20 hodin denně,“ popisuje Klára Ottomanská.

Miliony mezi zkratkami

Tato velká mašina na peníze nevznikla bez jasného cíle. Parta vycvičených hráčů, kteří si to rozdávají s ostatními v počítačových hrách, může přinést slušný balík peněz. Mistrovství světa ve hře PlayerUnknown’s Battlegrounds třeba pro 32 týmů znamenalo dělbu celkem šesti milionů dolarů. A v roce 2019 si díky výhře v turnaji strategické hry Dota 2 odnesli členové týmu OG přes 15 milionů dolarů.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video