České firmy mohou na Ukrajinu vyvézt zbraně za 117 miliard, polovinu licencí už vyčerpaly

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS)

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) Zdroj: ČTK / Krumphanzl Michal

Hodnota vydaných licencí na komerční dodávky vojenského materiálu Ukrajině činí zhruba 117 miliard korun. Již uskutečněných projektů je odhadem za necelou polovinu, asi 51,2 miliardy korun. Na bilanční tiskové konferenci to v úterý oznámila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Ta také uvedla, že od spuštění virtuálního náboru do armády eviduje ministerstvo obrany kolem 4000 uchazečů.

Černochová vyzdvihla, že již uskutečněné dodávky vojenského materiálu Ukrajině představují výraznou vzpruhu pro český obranný průmysl a pro českou ekonomiku. „Stoprocentně budeme jako resort dál pokračovat v tom, že nebudeme klást nějaké překážky vydávání licencí,“ dodala ministryně.

Česko poslalo Kyjevu vybavení za 6,2 miliardy

Od začátku války Česko podle Černochové dodalo Ukrajině vojenské vybavení v hodnotě 6,2 miliardy korun, například bitevní vrtulníky, tanky, bojová vozidla pěchoty samohybné houfnice a raketomety. V armádních zásobách už ale další vhodný materiál k poslání Ukrajině není.

Z materiálu na webu ministerstva obrany vyplývá, že Česko darovalo Ukrajině vojenskou techniku v zůstatkové hodnotě zhruba 1,2 miliardy korun od loňského začátku ruské invaze. Mezi dary byla i letecká technika, desítky tanků, bojová vozidla, raketomety i ruční zbraně a munice. Šlo o techniku s rokem pořízení od konce 50. let minulého století až po letošek. Pořizovací cena těchto věcí činila 6,2 miliardy korun, podle obrany je 1,2 miliardy zůstatková hodnota.

„V rámci mise EUMAM schválené loni v době českého předsednictví v Radě Evropské unie Česko dosud vycvičilo zhruba 4000 ukrajinských vojáků,“ řekla Černochová. Sněmovna na konci listopadu schválila možnost pokračování výcviku Ukrajinců v Česku i pro příští rok.

Ministryně také připomněla, že s ukrajinským ministerstvem strategického průmyslu podepsal resort obrany memorandum o porozumění, které umožní užší spolupráci na opravách. Hovořila také o spolupráci například s Dánskem či Nizozemskem při dodávkách urgentně potřebné techniky a munice ze zdrojů českého obranného průmyslu.

„Tato naše pomoc otevírá i budoucí cestu zapojení České republiky do, doufejme, poválečné obnovy Ukrajiny,“ poznamenala Černochová.

Zájem o virtuální nábor překvapil

Ministryně obrany v úterý rovněž uvedla, že od spuštění virtuálního náborového střediska eviduje ministerstvo obrany více než 4000 uchazečů. Virtuální nábor začal v září, zájem ministerstvo příjemně překvapil. Na nábor se chce zaměřit také v příštím roce, řekla ministryně. 

Ministerstvo klade podle Černochové velký důraz na vyhledávání technicky zdatných odborníků, a to například v kampani Spojař nové generace. Dál se mění také systém zdravotních prohlídek a klasifikací s cílem, aby byl smysluplnější, rychlejší a odpovídal reálným potřebám moderní armády, uvedla. Připomněla i zavedení nové možnosti, jak se mohou občané zapojit do obrany České republiky, jde o takzvané dobrovolné předurčení.

Na nábor se chce ministryně zaměřit i v následujícím roce, je podle ní co zlepšovat. Kromě vyhodnocení náborového centra chce i více rekrutů v terénu, oslovovat plánuje například studenty vysokých škol.

Ministerstvo se snaží co nejrychleji rozpohybovat modernizaci armády, uvedla Černochová. O strategických projektech bude podle ní úřad nově vládu informovat na tři roky dopředu, aby vše bylo transparentní a rozhodnutí vlád byly kontinuální.

Vláda letos v květnu schválila nákup 246 pásových bojových vozidel pěchoty CV90 za 59,7 miliardy korun, v září pak rozhodla o nákupu 24 amerických letounů F-35 za 150 miliard korun.

Černochová shrnula události uplynulého roku, připomněla například uzákonění výdajů na obranu ve výši dvou procent HDP, podpis smlouvy o obranné spolupráci s USA nebo schválení obranné strategie.