Dohoda bude bez Evropanů, nestěžujte si, říká Trumpův zmocněnec pro Ukrajinu
Evropské země nebudou účastníkem plánovaných mírových jednání mezi Ruskem, USA a Ukrajinou, uvedl zvláštní zmocněnec USA pro Ukrajinu Keith Kellogg. Podle něj budou evropští představitelé součástí širších konzultací, nebudou ale přímo zapojeni do jednání. Kellogg podle britského listu The Guardian zdůraznil realistický přístup a vyzval evropské země, aby přispěly konkrétními návrhy a zvýšily své výdaje na obranu.
Kellogg připouští, že se tento přístup nemusí všem líbit, ve finále je ale podle něj pragmatický. „A mým evropským přátelům bych řekl: vstupte do debaty ne s tím, že si budete stěžovat, že byste mohli, ano nebo ne, být u jednacího stolu, ale s tím, že přijdete s konkrétními návrhy, nápady, zvýšíte výdaje na obranu," řekl Kellogg s odůvodněním, že jedním z důvodů, proč předchozí mírová jednání selhala, bylo zapojení příliš mnoha zemí. „Touto cestou nepůjdeme,“ řekl na okraj mnichovské bezpečnostní konference.
Jeho slova mezi evropskými lídry vyvolala silnou reakci. Evropská bezpečnost je podle nich s osudem Ukrajiny úzce spjata. Polský ministr zahraničí Radosław Sikorski uvedl, že francouzský prezident Emmanuel Macron svolal na neděli setkání evropských lídrů v Paříži k projednání situace.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj již ve svém předchozím projevu na mnichovské konferenci před tímto scénářem varoval a vyzval k vytvoření společné evropské armády. Zelenskyj také zdůraznil, že Ukrajina nepřijme dohody uzavřené bez její účasti a varoval před opakováním chyb minulosti.
Evropští lídři jsou podle The Guardian přístupem USA znepokojeni a obávají se, že dohoda by mohla být výhodná pro USA, ale s dlouhodobými negativními dopady na bezpečnost Ukrajiny a Evropy. Generální tajemník NATO Mark Rutte vyzval Evropu k většímu zapojení a zvýšení obranných výdajů, přičemž naznačil možnost stanovení nového cíle nad třemi procenty HDP.
Polský premiér Donald Tusk na sociálních sítích uvedl, že Evropa naléhavě potřebuje svůj vlastní ukrajinský akční plán, jinak o evropské budoucnosti rozhodnou jiní globální hráči. „Ne nutně v souladu s naším vlastním zájmem… Tento plán musí být připraven hned. Není čas ztrácet čas.“
Před uzavíráním dohody pro dohodu varoval na konferenci český prezident Petr Pavel. Evropa podle něj musí být součástí jednání o míru na Ukrajině a dojednaná mírová dohoda nesmí být v rozporu se zájmy Ukrajiny ani Evropy. K uzavření spravedlivé dohody je přitom podle něj nutné, aby ruský prezident Vladimir Putin pocítil tlak, což mimo jiné předpokládá vytrvat ve vojenské podpoře Ukrajiny.
„Teď si nemůžeme dovolit sundat nohu z plynu,“ prohlásil prezident Pavel. Ukrajinu je podle něj třeba nadále podporovat materiálně, finančně, diplomaticky a politicky.