Válka na Ukrajině ONLINE: Ukrajina se v pondělí zúčastní jednání s Ruskem v Istanbulu, oznámil Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci (17.4.2025)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci (17.4.2025) Zdroj: ČTK / AP / Efrem Lukatsky

První záběry z ruské příhraniční Brjanské oblasti po nehodě vlaku, který narazil do zříceného mostu
Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov
Americký prezident Donald Trump.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (duben 2025)
Premiér Petr Fiala (ODS) vyrazil do Užhorodou, sešel se s ukrajinským protějškem Denysem Šmyhalem /20.5.2025)
153 Fotogalerie
ČTK
e15.cz , ČTK , lig

Ukrajinská delegace se v pondělí zúčastní přímých jednání se zástupci Ruska v Istanbulu, oznámil dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Uvedl, že určil ukrajinské pozice před rozhovory v Istanbulu a že tým jeho země povede ministr obrany Rustem Umerov.

Důležité události posledních dní:

  • Ukrajina i Rusko chtějí příměří, tvrdí turecký ministr zahraničí Hakan Fidan, který tento týden jednal v Kyjevě i Moskvě.
  • Podle ukrajinských médií Rusko minulý víkend podniklo největší vzdušný útok od zahájení války v únoru 2022.
  • Americký prezident Donald Trump vyjádřil nespokojenost s tím, co dělá ruský prezident Vladimir Putin po masivních úderech. Zvažuje sankce.

Mapa války a počet obětí: Válka na Ukrajině v mapách a datech >>>

Online přenos

Online přenos

11. března 2025 · 11:25

Ukrajina je připravena jednat o ukončení války, uvedl Jermak v Džiddě

Ukrajina je připravena jednat o ukončení války, prohlásil vedoucí ukrajinské delegace, šéf ukrajinské prezidentské kancelář Andrij Jermak při příchodu na dnešní jednání s americkými představiteli v Džiddě v Saúdské Arábii. „Jsme připraveni udělat vše pro dosažení míru,“ citovala ukrajinského představitele agentura AFP.

Jermak dříve naznačil, že prioritami je ochrana ukrajinských zájmů, jasná vize ukončení války s Ruskem a efektivní spolupráce s americkými partnery. Ukrajina se již déle než tři roky brání ruské agresi, a to i díky pomoci Západu.

11. března 2025 · 10:53

Ukrajina je připravena udělat vše pro dosažení míru, řekl podle AFP Andrij Jermak při příchodu na jednání s americkými představiteli v Džiddě.

11. března 2025 · 10:30

Ruská vojska osvobodila na západě Ruska tucet obcí, tvrdí Moskva

Ruská vojska během ofenzívy v Kurské oblasti na západě Ruska, kam počátkem srpna vpadly ukrajinské jednotky, osvobodila 12 obcí a více než 100 kilometrů čtverečních území, uvedlo dnes na sociální síti ruské ministerstvo obrany. Jde asi o čtvrtinu území, které ukrajinské síly podle ruského velení donedávna v Kurské oblasti ovládali.

11. března 2025 · 10:01

Největší ukrajinský útok na Rusko má přimět Putina přijmout příměří, uvedl Kyjev

Rozsáhlý dronový útok, který v noci na dnešek podnikla Ukrajina proti Moskvě a Moskevské oblasti, by měl přimět ruského prezidenta Vladimira Putina, aby přijal Kyjevem navrhované příměří ve vzduchu. Podle agentury AFP to řekl šéf ukrajinského centra pro boj proti dezinformacím Andrij Kovalenko.

Ukrajina provedla "největší dronový útok v historii proti Moskvě a Moskevské oblasti," uvedl Kovalenko. "Šlo o další signál Putinovi, že by měl mít zájem na příměří ve vzduchu," dodal.

11. března 2025 · 08:37

Ukrajina sestřelila během noci ruskou raketu a desítky dronů, tvrdí Kyjev 

Ukrajinské protivzdušné obraně se během noci podařilo sestřelit ruskou raketu Iskander-M a také 79 ze 126 ruských dronů. Dalších 35 bezpilotních letounů nedosáhlo svých cílů, pravděpodobně kvůli rušení prostředky radioelektronického boje. Uvedlo to dnes ukrajinské letectvo. Při náletu ruského dronu na Cherson na jihovýchodě země byl zraněn čtyřicetiletý cyklista, oznámily tamní úřady.

11. března 2025 · 07:31

Ukrajinci přicestovali do Džiddy na jednání s USA, důraz chtějí klást na ochranu ukrajinských zájmů, ukončení války a spolupráci s USA, uvedl Jermak.

11. března 2025 · 07:17

Protivzdušná obrana zničila 337 ukrajinských dronů, uvedly ruské úřady

Protivzdušná obrana v noci na dnešek zničila 337 ukrajinských dronů. Z nich 91 směřovalo na Moskvu, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Čtyři moskevská letiště musela kvůli útoku přerušit provoz, jeden člověk zemřel. Podle agentury Reuters jde patrně o největší vzdušný útok na ruskou metropoli za celou válku, ruská státní agentura TASS píše o nejrozsáhlejším útoku na Rusko v letošním roce.

Ministerstvo na Telegramu uvedlo, že „zachyceno či zničeno“ bylo 337 dronů, z toho 91 nad Moskevskou oblastí, 126 nad Kurskou oblastí, 38 nad Brjanskou oblastí a 25 nad Belgorodskou oblastí. Zbylé bezpilotní prostředky zachytila protivzdušná obrana nad šesti dalšími oblastmi centrálního Ruska. O rozsáhlém útoku na Moskvu již v průběhu noci informoval starosta ruské metropole Sergej Sobjanin. Sestřeleno bylo podle něj 73 nepřátelských dronů letících na Moskvu. Podle gubernátora Moskevské oblasti Andreje Vorobjova si masivní útok vyžádal jednoho mrtvého a tři zraněné. Trosky jednoho z dronů dopadly na dům, kde poškodily nejméně sedm bytů, dodal.

11. března 2025 · 07:16

Zelenskyj navrhl propustit zajatce jako krok pro budování důvěry

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj před dnešní schůzkou se zástupci Spojených států v saúdskoarabské Džiddě navrhl propustit ukrajinské i ruské zajatce. Krok by podle něj pomohl vytvořit důvěru před rozhovory o konci války.

„Zdůraznil jsem otázku propuštění vězňů a návratu našich dětí, což by se mohlo stát klíčovým krokem při budování důvěry v diplomatické snažení,“ napsal Zelenskyj na X po pondělním jednání se saúdským korunním princem Muhammadem bin Salmánem. Uvedl také, že Ukrajina bude během rozhovorů s USA „plně konstruktivní“.

11. března 2025 · 07:14

Zástupci USA a Ukrajiny budou jednat v Saúdské Arábii o ukončení války

Zástupci Spojených států a Ukrajiny dnes v saúdskoarabské Džiddě povedou rozhovory o ukončení rusko-ukrajinské války. Jednání budou první mezi oběma stranami od nedávné návštěvy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ve Washingtonu, která skončila roztržkou mezi ním a americkým prezidentem Donaldem Trumpem a viceprezidentem J.D. Vancem. Washington poté pozastavil dodávky americké vojenské pomoci Ukrajině a sdílení zpravodajských informací. Více se dočtete v článku.

11. března 2025 · 07:12

Při ukrajinském útoku zahynuli tři lidé, uvedl gubernátor Kurské oblasti

Tři lidé zahynuli a devět dalších utrpělo zranění při ukrajinském útoku na nákupní středisko v obci Belaja, uvedl v pondělí večer gubernátor západoruské Kurské oblasti Alexandr Chinštejn na telegramu. Mezi zraněnými jsou podle něj mladiství ve věku třináct až čtrnáct let. Kyjev se k prohlášení ruského činitele nevyjádřil.

10. března 2025 · 20:44

Agentury: Ukrajina chce při jednání s USA navrhnout příměří v bojích s Ruskem

Ukrajinská delegace, která se má v úterý setkat v Saúdské Arábii s americkými zástupci a jednat o možnostech ukončení války s Ruskem, navrhne příměří ve vzduchu a na moři. Napsaly to dnes agentury AFP a AP s odvoláním na nejmenované ukrajinské představitele. Ukrajinská delegace přiletěla podle serveru Ukrajinska pravda do saúdské Džiddy s prezidentem Volodymyrem Zelenským, jehož dnes čekalo jednání s korunním princem Muhammadem bin Salmánem. Výstupy z tohoto setkání zatím nejsou k dispozici.

„Máme návrh na příměří na obloze a na příměří na moři,“ řekl AFP nejmenovaný ukrajinský činitel. „Jsou to možnosti příměří, které lze snadno zavést a monitorovat. Je možné s nimi začít,“ dodal.

10. března 2025 · 17:17

Rubio od jednání s Ukrajinci očekává pochopení postojů Kyjeva

Spojené státy chtějí pochopit postoje Ukrajiny a zjistit, jaké ústupky je Kyjev na cestě k diplomatickému ukončení války s Ruskem připraven učinit. Dnes to podle agentury Reuters prohlásil americký ministr zahraničí Marco Rubio o úterním jednání s ukrajinskou delegací v Saúdské Arábii. Poznamenal, že výsledek schůzky může výrazně ovlivnit rozhodnutí USA znovu poskytnout Ukrajině pomoc. Washington krátce po nedávné roztržce mezi prezidenty USA a Ukrajiny Donaldem Trumpem a Volodymyrem Zelenským pozastavil zbrojní podporu Ukrajině, která se od února 2022 brání ruské invazi.

10. března 2025 · 17:14

Polovina domácností uprchlíků z Ukrajiny žije v Česku pod hranicí příjmové chudoby. Pracuje 80 procent příchozích v aktivním věku, ukázal průzkum CVVM.

10. března 2025 · 16:35

Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil, generál Syrskyj, podle Reuters ujistil, že ukrajinským silám v ruské Kurské oblasti nehrozí obklíčení.

10. března 2025 · 13:59

Starmer na sobotu svolává schůzku světových lídrů věnovanou Ukrajině

Britský premiér Keir Starmer v sobotu uspořádá virtuální schůzku světových lídrů věnovanou Ukrajině, řekl jeho mluvčí. Konkrétní jména nezmínil. Uvedl, že jednání naváže na londýnský summit ze začátku března, píše agentura Reuters. Tehdy se představitelé některých evropských zemí bavili o další podpoře Ukrajiny, která se už přes tři roky brání ozbrojené argesi sousedního Ruska.

„Premiér uspořádá druhé setkání koalice ochotných a naváže na summit v sídle Lancaster House,“ řekl Starmerův mluvčí. Jako koalice ochotných jsou označovány země, které dávají najevo, že v případě dosažení míru na Ukrajině by do této země vyslaly své vojáky v rámci případné budoucí mírové mise dohlížející na klid zbraní.