Situace je vážná. O práci v českém autoprůmyslu přijdou tisíce lidí, říká šéf AutoSAP Petzl

Video placeholder
Veronika Jonášová

Evropské automobilky jsou v krizi, německé firmy z oboru ruší své pobočky a propouštějí pracovníky. Ohrožených je mnoho dalších pracovních míst, a to i v České republice. „Nenazýval bych to krizí, ale situace je vážná. Evropské automobilky musejí přeplánovat své modely fungování kvůli velmi přísným evropským regulacím CO2 a není to jednoduchý proces,“ uvedl v rozhovoru ve FLOW  Zdeněk Petzl, výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu. 

Kromě regulací má podle něj vliv na špatný stav automobilového průmyslu také ekonomické ochlazení, obchodní válka s Čínou a USA nebo vysoké ceny energií

Půl milionu pracovníků v Česku je navázaných na automotive 

„To vše vytváří velké napětí,“ uvedl Petzl. Přímo v automotive je podle dat SAP zaměstnaných asi 180 tisíc lidí v České republice, nepřímo pak v navazujících a doplňkových profesích souvisejících s automotive působí v Česku až půl milionu lidí. Podle Petzla není Česká republika zatím tak ohrožená jako Německo, kde se ruší už nyní desítky tisíc míst.

„Do Česka se však tato situace propisuje také. V posledním roce docházelo k propouštění agenturních pracovníků a nyní podle našich predikcí dojde k dalšímu zeštíhlení a k dalšímu propouštění lidí ve standardním pracovním poměru,“ uvedl Petzl s tím, že firmy stojí před velkou výzvou a záleží na tom, jak EU zareaguje.

Podle různých scénářů vývoje je ohrožených v příštím roce 10 až 12 tisíc pracovních míst. Podle propočtů MMF může obecně přechod na elektromobilitu způsobit pokles HDP v ČR až o 1,5 procenta během pěti let a o práci může přijít celkem až 70 tisíc lidí.

Německé závody zavírají

Evropské automobilky procházejí už delší dobu krizí, skoro třetina hlavních závodů na výrobu osobních automobilů pěti největších evropských automobilek (tedy BMW, Mercedes-Benz, Stellantis, Renault a Volkswagen) vyráběla méně než polovinu vozů, na které má výrobní kapacitu. Tak zní aktuální zpráva agentury Bloomberg podle údajů firmy Just Auto. 

Německé závody dokonce zvažují zavírání. Poprvé v 87leté historii Volkswagenu by mohlo dojít na zavření alespoň jedné továrny přímo v Německu. Akcie společnosti klesají a pohybují se na svých minimech. 

Také jeden z největších světových dodavatelů automobilek, německá společnost ZF Friedrichshafen, má vážné problémy, které nutí vedení firmy ke škrtům. V Německu by mohla zavřít třetinu ze svých 35 závodů, jak jsme již dříve psali v e15. Společnost má přitom pobočku i v České republice. 

„Stále jsme jako země dobrou destinací v Evropě pro výrobu a máme potenciál, teď je klíčové nějakým způsobem přenastavit přísnou evropskou regulaci toho, jaká auta se musejí vyrábět a v jakém časovém horizontu, a na domácí úrovni tyto programy aktivovat. Ideálně je nutné vše podpořit dostupnými energiemi tak, aby výroba v Česku mohla nadále efektivně fungovat,“ dodal Petzl ve FLOW. 

Na jak velkou vlnu propouštění se máme připravit v roce 2025? A jak evropský autoprůmysl ovlivní nástup Donalda Trumpa k moci, jenž mluví o možném zavedení cel na dovoz evropských aut do USA? A proč si Češi stále příliš nekupují elektroauta? A jak Sdružení automobilového průmyslu pomáhá českým firmám? 

Tato témata jsme podrobně probrali v rozhovoru ve FLOW se Zdeňkem Petzlem.