Za vysokou školu by lidé měli platit, víc si jí pak váží, říká exšéf ČEZ Martin Roman

Video placeholde

„Lidi si víc váží toho, co si sami aspoň trošku zaplatí, na co si přispějí. Určitě bych to neaplikoval na střední a základní školy, ale u vysokých si to umím představit. Mohlo by to pomoci i financování školství,“ tvrdí exšéf ČEZ a předseda představenstva sítě škol PORG Martin Roman. Roman vystudoval v Británii na Cambridge a také si doplnil vzdělání v oboru efektivita učení. Od svého odchodu z ČEZ v roce 2014 se věnuje intenzivně právě oblasti vzdělávání.

Britský model se studentskými půjčkami je podle něj inspirativní a dobře by fungoval i v Česku. „Přístup studentů v Británii je úplně jiný, berou školu vážněji. Univerzitu tam dostuduje 98 procent studentů, zatímco u nás ji dokončí na některých školách jen kolem 30 procent,“ říká Roman s tím, že míra dokončení vysokých škol je v České republice jedna z nejnižších v Evropě.

Ani na školách ze soukromé sítě PORG neexistují stipendia, která by pokryla sto procent nákladů na studium. Lidé se na financování podílejí minimálně z deseti procent. Studenti PORG patří dlouhodobě mezi nejúspěšnější u přijímacích zkoušek na prestižní univerzity Oxford a Cambridge. Nový PORG letos navíc slaví rekordní úspěch, u přijímaček na Oxbridge uspělo 50 procent přihlášených a dostalo se šest studentů z dvanácti. Škola se tak podle Romana řadí nejen ke špičce EU, ale i celého světa.

Jak se dostat na Oxford nebo na Cambridge? Jak dlouho se připravují žáci na přijímačky? Co je největší problém českého školství a jeho financování? A proč nechce top manažer mluvit o ČEZ, kde léta působil? Sledujte pořad FLOW na e15, kde s ním nejen tato témata probrala Veronika Jonášová.