Kandidát socialistů hovoří o historickém trestu pro svou stranu. Vyzývá k podpoře Macrona | E15.cz

Kandidát socialistů hovoří o historickém trestu pro svou stranu. Vyzývá k podpoře Macrona

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Kandidát tradiční francouzské Socialistické strany Benoit Hamon vyzval voliče, aby ve druhém kole prezidentských voleb podpořili centristu Emmanuela Macrona. Stejně tak učinil i kandidát tradiční francouzské pravice François Fillon.

Hamon uznal, že letošní prezidentské volby znamenají pro Socialistickou stranu "historický trest". Kandidát tradiční francouzské levice se v předvolebních průzkumech pohyboval pod hranicí deseti procent. I přes tvrdou porážku však řekl, že levice není mrtvá.

Nyní devětačtyřicetiletý poslanec a bývalý ministr pro vzdělání vyzval francouzské voliče, aby ve druhém kole voleb pomohli porazit Národní frontu Le Penové a hlasovali pro Macrona.

Také francouzský socialistický premiér Bernard Cazeneuve vyzval všechny demokraty, aby ve 2. kole prezidentských voleb hlasovali pro Macrona. Podobnou výzvu na twitteru učinil ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault.

Vlivný republikánský poslanec François Baroin také prohlásil, že ve druhém kole bude hlasovat pro Macrona. Uskutečnění plánů Le Penový by prý zemi uvrhly v chaos.

Baroin připustil, že prohra Fillona znamená pro jejich stranu "zemětřesení". Republikánská strana však podle něj bude usilovat o většinu v červnových parlamentních volbách.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video