Kandidát socialistů hovoří o historickém trestu pro svou stranu. Vyzývá k podpoře Macrona | e15.cz
M A

Volby

Kandidát socialistů hovoří o historickém trestu pro svou stranu. Vyzývá k podpoře Macrona

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Kandidát tradiční francouzské Socialistické strany Benoit Hamon vyzval voliče, aby ve druhém kole prezidentských voleb podpořili centristu Emmanuela Macrona. Stejně tak učinil i kandidát tradiční francouzské pravice François Fillon.

Hamon uznal, že letošní prezidentské volby znamenají pro Socialistickou stranu "historický trest". Kandidát tradiční francouzské levice se v předvolebních průzkumech pohyboval pod hranicí deseti procent. I přes tvrdou porážku však řekl, že levice není mrtvá.

Nyní devětačtyřicetiletý poslanec a bývalý ministr pro vzdělání vyzval francouzské voliče, aby ve druhém kole voleb pomohli porazit Národní frontu Le Penové a hlasovali pro Macrona.

Také francouzský socialistický premiér Bernard Cazeneuve vyzval všechny demokraty, aby ve 2. kole prezidentských voleb hlasovali pro Macrona. Podobnou výzvu na twitteru učinil ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault.

Vlivný republikánský poslanec François Baroin také prohlásil, že ve druhém kole bude hlasovat pro Macrona. Uskutečnění plánů Le Penový by prý zemi uvrhly v chaos.

Baroin připustil, že prohra Fillona znamená pro jejich stranu "zemětřesení". Republikánská strana však podle něj bude usilovat o většinu v červnových parlamentních volbách.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volby

V roce 2022 se v Česku konají volby do Senátu a komunální volby.

Prezident Zeman stanovil termín voleb na 23. a 24. záží 2022. Přečtěte si podrobný speciál, jak volit v komunálních volbách a jaký postup platí pro volby do Senátu. V obou případech potřebujete volební lístky, které vhodíte do uren ve volebních místnostech. Volební systém a pravidla se však liší. Odlišná pravidla platí hlavně pro voličský průkaz. Letošní volby znamenají i to, že se budou volit noví primátoři Prahy a Brna. Možná vás bude také zajímat, jak funguje volební komise, případně jak se stát jejím členem a jak vysoká bývá obyčejně volební účast. Na webu E15 vám přineseme i přehled kandidátů a výsledky voleb.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery