Volby 2018 | Volby 2018 - Zeman pronesl nepravdivé výroky | E15.cz

Zeman pronesl v duelu více nepravdivých tvrzení než Drahoš, ukazuje Demagog.cz

Zeman pronesl v duelu více nepravdivých tvrzení než Drahoš, ukazuje Demagog.cz
Miloš Zeman
• 
ZDROJ: Jakub Poláček

ČTK

Vstoupit do diskuze
0

V televizním duelu prezidentských kandidátů Jiřího Drahoše a Miloše Zemana v televizi Prima pronesl více nepravdivých výroků současný prezident Zeman. Podle analýzy serveru Demagog.cz sdělil během úterního asi hodinového pořadu 28 faktických výroků, jako nepravdivé server vyhodnotil sedm z nich. Jeho vyzyvatel Jiří Drahoš řekl 14 faktických výroků, pravdu neměl ve dvou z nich.

"V debatě TV Prima se oba pánové dotkli řady témat, přičemž není bez zajímavosti, že na některé z nich jako potenciální hlava státu nemají žádné kompetence. Během diskuse se ani jeden nevyhnul faktickým přešlapům," uvedl vedoucí projektu Demagog.cz Jan Tvrdoň.

Vše o druhém kole čtěte zde >>>

Server debatu označil za emotivní a nestandardní. Zaznělo během ní 42 faktických výroků, většina z nich patřila Zemanovi, a to 28, Drahošovi zbylých 14. Zeman má podle serveru přehled o mezinárodních jednáních o migračních kvótách či o tom, jaká práva na držení zbraní mají občané ve světě.

"Pravdivé informace o postupu jmenování vlády ale potopil nepravdami ohledně legislativního procesu," uvedl Demagog.cz. Nepravdy, kterých analýza zjistila sedm, se týkaly třeba přijetí směrnice Evropské unie k migraci, pravomoci prezidenta při podání ústavní stížnosti nebo podpisu mezinárodních dohod.

"Zároveň ani jeden z kandidátů neřekl o výstupech nebo aktivitě Bezpečnostní informační služby (BIS) nic pravdivého," dodali pracovníci Demogogu.cz. Zeman zároveň řekl tři zavádějící tvrzení a dva výroky, které se analytikům nepodařilo ověřit.

Profily kandidátů: Miloš Zeman a Jiří Drahoš

Od Drahoše zaznělo 14 faktických výroků, z čehož byly dva nepravdivé. Drahoš nesprávně mluvil o obsahu zprávy BIS a mylně označil Zemana za toho, kdo v roce 1999 prosazoval pomoc uprchlíkům z Kosova.


Vše o druhém kole čtěte zde >>>


Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Nejnovější zpravodajství z voleb prezidenta ČR sledujte na Info.cz

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!