Karel Diviš se stává kandidátem na prezidenta. Rohanová a Janeček jako kandidáti končí | e15.cz

Karel Diviš se stává kandidátem na prezidenta. Rohanová a Janeček končí

čer

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Karel Diviš se nakonec stává kandidátem na prezidenta. Naopak Denisa Rohanová kandidovat nebude, rozhodl Nejvyšší správní soud. Senátoři, kteří stížnost na Rohanovou podali, nakonec uspěli. Naopak Karel Janeček, který se k soudu odvolal, protože zpochybnil výpočet Ministerstva vnitra, podle kterého nesesbíral potřebných 50 tisíc podpisů, neuspěl a do prezidentské volby nezasáhne. Kandidátů na prezidenta tak zůstává devět. 

Janečka ani Diviše vnitro do voleb původně nepustilo, protože po kontrole podpisů klesli pod hranici 50 tisíc občanských podporovatelů. Oba však výpočty a rozhodnutí ministerstva vnitra zpochybňovali. Se stížností však uspěl pouze Diviš. 

Janečkovi soud započítal 433 podpisů, které vnitro předtím neuznalo. Přes potřebných 50 tisíc podpisů se ale nedostal. Na jeho arších bylo mnoho vadných údajů, které byly nesmyslné. 

V případě Rohanové šlo o to, že si skupina senátorů, která podporuje Marka Hilšera stěžovala, že Ministerstvo vnitra postupovalo nezákonně, když ji akceptovali jako kandidátku. Rohanová totiž sesbírala podpisy ještě předtím, než byly prezidentské volby vyhlášeny a získala podpisy od poslanců, kterým vypršel mandát v říjnu 2021. Ti nakonec u soudu uspěli a Rohanová nebyla uznána jako kandidátka. 

Do lednových voleb tak jde devět kandidátů, a to Andrej Babiš, Danuše Nerudová, Petr Pavel, Josef Středula, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Tomáš Zima, Jaroslav Bašta a nově i Karel Diviš. 

Rozhovor s Karlem Divišem předtím, než soud rozhodl, že je kandidátem na prezidenta: 

Video se připravuje ...

Autor: čer

Prezidentské volby 2023

V roce 2023 bude Česko volit nového prezidenta.

ONLINE Výsledky voleb Termín voleb Kandidáti na prezidenta Volební průzkumy Kurzy sázkařů Volební kalkulačka Volební místnosti Debaty - TV program Jak volit Volební lístky Volební spoty Voličský průkaz Volební účast Volební komise Podpisy Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Marek Hilšer Pavel Fischer Tomáš Zima Karel Diviš Jaroslav Bašta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

Termín voleb a volební systém

Prezidentské volby pokračují, chystá se druhé kolo, kde se proti sobě postaví Andrej Babiš a Petr Pavel. Souhrnný článek o systému prezidentských voleb, mandátu prezidenta a přesném termínu konání prvního a druhého kola najdete na stránkách E15.cz zaměřujících se na prezidentské volby 2023.

Kandidáti na prezidenta

Projděte si náš obecný článek Prezidentští kandidáti 2023, jenž pokrývá všechny oznámené kandidáty. Zajímají vás názory, volební programy a okolnosti kandidatury jednotlivých uchazečů o Hrad? Deník E15 vypracoval podrobné medailónky následujících prezidentských kandidátů:

Andrej Babiš | Jaroslav Bašta | Karel Diviš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Danuše Nerudová | Petr Pavel | Tomáš Zima

Výsledky voleb

Sledujte průběžné, aktuální výsledky kandidátů na prezidenta. Výsledky voleb 2023 a průběh sčítání hlasů můžete sledovat v našem online přenosu. Podívejte se na předběžné a posléze i konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb 2023. Server E15.cz vám dále nabídne předběžné i kompletní, definitivní výsledky druhého kola prezidentské volby.

Volební průzkumy a sázkové kurzy

Na stránkách webu E15.cz naleznete také pravidelně aktualizované volební průzkumy a preference jednotlivých kandidátů. Podívejte se i na průběžné kurzy sázkových kanceláří pro prezidentské kandidáty.

Debaty kandidátů

Mnozí voliči se ve finále rozhodují na základě toho, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Připravili jsme pro vás přehledný televizní program prezidentských debat, z něhož se snadno dozvíte, kdy se budou debaty kandidátů na prezidenta vysílat.

Volební kalkulačka

Jaké mají kandidáti na prezidenta 2023 názory a preference? Jaké mají priority? Co říká jejich volební program? V čem se shodují a v čem naopak rozcházejí dosavadní favorité prezidentských voleb Danuše Nerudová a Petr Pavel? Jaký je jejich názor na českou vládu, pomoc Ukrajině, a jaký mají postoj k Rusku? Jak by vláda podle nich měla řešit inflaci a energetickou krizi? Co říkají na zvyšování daní? Koho by s sebou vzali na Hrad a koho by preferovali v radě ČNB a na Ústavním soudu? Prozradí vám to naše názorová volební kalkulačka pro prezidentské volby 2023.

Voličský průkaz

Pokud se chystáte volit mimo trvalé bydliště, nezapomeňte si vyřídit volební průkaz. Na stránkách E15.cz se dočtete, kdy a jak o voličský průkaz žádat, ale i co k voličskému průkazu potřebujete, nebo kdy vám přijde na adresu vašeho přechodného bydliště.

Jak volit

Jak správně volit, aby byl váš hlas ve volbě prezidenta 2023 platný? Jak zjistíte, kde máte volit? Kdo může volit? Kde naleznete vaši volební místnost a kde leží váš volební okrsek? Jak použít volební lístky při volbě prezidenta? Co s sebou ve volební místnosti potřebujete? Kdy je hlasovací lístek neplatný? Jak se stát členem volební komise? Přečtěte si náš návod jak volit prezidenta 2023.

Volební účast

Prezidentské volby patří v Česku k těm nejpopulárnějším. Na E15.cz najdete srovnání historické volební účasti nejen pro prezidentské volby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery