Propad levice ve volbách považuje Zeman za překvapivý | E15.cz

Propad levice ve volbách považuje Zeman za překvapivý. Důvodem jsou podle něj slabí lídři

ČTK, snk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Prezident Miloš Zeman považuje za překvapivý propad levicových stran ČSSD a KSČM ve volbách. Svědčí to podle něj o tom, že nemají v čele ty nejschopnější lídry, řekl dnes v rozhovoru v televizi Prima. Je podle něj správně, že předsedou sociální demokracie zůstane vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Za ním na pozici místopředsedů strany jsou totiž podle Zemana daleko horší lidé.

ČSSD a KSČM ztratily v letošních krajských volbách nejvíce zastupitelských mandátů. Vládní sociální demokraté přišli o 88 zastupitelů a budou jich mít 37. Počet krajských mandátů komunistů se sníží z 86 na 13. Naopak Piráti získali mandátů asi 20krát více než před čtyřmi lety, a to 99.

Hnutí ANO vyhrálo letošní krajské volby v deseti regionech ze 13. Reálně ale hrozí, že hejtmanů získá podobně jako před čtyřmi lety mnohem méně. Ve Středočeském kraji vyhrálo hnutí STAN, v Libereckém kraji stejně jako před čtyřmi lety Starostové pro Liberecký kraj (SLK) a v Královéhradeckém kraji koalice ODS, STAN a Východočechů.

Krajské volby
Data ještě nejsou k dispozici
Sečteno 0 %
Účast 0 %

Zeman v pořadu Partie televize Prima dále uvedl, že nepůjde volit v senátním finále v obvodu Praha 5. Jím preferovaný kandidát ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík (za ČSSD a ANO) neuspěl a s finalisty, bývalým diplomatem Michaelem Žantovským (za TOP 09) a senátorem Václavem Láskou (SEN 21) nesdílí názory.

"Soupeří mezi sebou dva kandidáti z opačného názorového břehu," uvedl Zeman. Řekl, že řediteli Knihovny Václava Havla Žantovskému nechce dávat polibek smrti, ale je podle něho o něco přijatelnější než Láska. "Ale na druhé straně ne o tolik, abych ho šel volit," dodal prezident.

Ke krajský volbám pak uvedl, že je nesportovní, že poražené strany tvoří koalice. Hejtmanem by měl být kandidát vítězné strany s nejvíce preferenčními hlasy, míní.

 

Autor: ČTK, snk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video