Francouzská vláda potvrdila porážku v nepřímých senátních volbách. Nepřímé hlasování nahrálo tradičním stranám | E15.cz

Francouzská vláda potvrdila porážku v nepřímých senátních volbách. Nepřímé hlasování nahrálo tradičním stranám

ČTK

Francouzská vláda dnes uznala porážku v nepřímých doplňovacích volbách do Senátu, které se konaly v neděli. Zástupci centristické Republiky v pohybu prezidenta Emmanuela Macrona obdrželi pouhých 28 křesel. Do Senátu se ve Francii volí především prostřednictvím lokálních zastupitelů. Ti jsou ale většinou členy tradičních stran, neboť v době, kdy byli zvoleni, Republika v pohybu ještě neexistovala.

V komoře, kde se obměnila polovina z celkových 348 míst, mají nejpevnější postavení opoziční pravicoví Republikáni, kteří kontrolují 159 mandátů, a jejich nejbližší spojenci dalších 50 křesel.

Mluvčí vlády Christophe Castaner řekl v televizi BFM, že vláda "selhala". Zároveň podotkl, že porážka není žádným překvapením, protože vyplývá ze způsobu nepřímých voleb. Hlasovalo totiž 76 359 volitelů - členů parlamentu, starostů a místních zastupitelů, většinou členů tradičních stran.

Glosa Michala Noska: Německá alternativa

Polepšili si opoziční socialisté, kteří ve volbách do Národního shromáždění propadli. V Senátu budou zastoupeni 81 zákonodárci.

Ani bez většiny v Senátu nebude mít Macron, jehož obliba v poslední době poklesla, problém vládnout, ale mohl by mít potíže s prosazením ohlášených klíčových reforem. Horní komora může zbrzdit přijetí zákonů, ale konečné slovo náleží poslancům v Národním shromáždění. Souhlas Senátu je ale nezbytný při změnách ústavy, které Macron plánuje uskutečnit v rámci reformy institucí do léta 2018. Šéf Elysejského paláce se ale už dal dříve slyšet, že pokud by parlament jeho reformy zablokoval, vypíše referendum.

Macron ztrácí příznivce, odboráři protestují proti reformě trhu práce

 Merkelová chce o vládě jednat s FDP, Zelenými i SPD. Spekulace o předčasných volbách odmítá

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!