Kalousek chce s Bursíkovou LES lákat liberály, kandidovat bude i režisérka Sommerová | E15.cz

Kalousek chce s Bursíkovou LES lákat liberály, kandidovat bude i režisérka Sommerová

Pavel Otto

Kandidátky konzervativců posílí v Praze dokumentaristka Olga Sommerová nebo na Ústecku exministryně Džamila Stehlíková z Liberálně ekologické strany.

Ochrana životního prostředí, boj proti oligarchizaci nebo obavy z přílišné orientace Česka na Rusko a Čínu spojily konzervativní TOP 09 s neparlamentní Liberálně ekologickou stranou. Uvedli to jejich šéfové Miroslav Kalousek a Martin Bursík, kteří si nepřejí tříštění hlasů liberálních voličů.

Obě uskupení sestaví společné kandidátky pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny. Na rozdíl od koalice KDU-ČSL a hnutí Starostové a nezávislí tak nebudou muset překročit desetiprocentní hranici. Stačit jim bude poloviční zisk.

TOP 09 představila kandidátky do voleb, Kalousek vyzve Babiše

O přízeň voličů bude usilovat sedm zástupců LES, kterou Bursík založil po odchodu ze Strany zelených. Nejznámější jsou dokumentaristka Olga Sommerová, která bude na šestém místě pražské kandidátky TOP 09, a exministryně Džamila Stehlíková.

Ta obsadí až dvanácté místo na Ústecku. Největší šance získat poslanecký mandát má Sommerová. Sám Bursík kandidovat nebude, je členem expertního týmu, který přes léto zpracuje ekologické memorandum obou formací.

„Ochrana životního prostředí pro příští generace je bytostně konzervativní téma,“ vysvětlil jeden z důvodů spolupráce Kalousek. „Dnes není čas na tříštění demokratických sil. Každý hlas, který je připraven bojovat proti oligarchizaci, je hlas, který není symbolický,“ dodal.

Miroslav Kalousek: Dominik Feri je náš prodavač

Bursík připustil, že programy TOP 09 a LES se úplně nepřekrývají. „V tom nejpodstatnějším se ale shodneme. V těchto volbách se rozhodne o tom, jestli obhájíme polistopadový politický vývoj. Jestli si Česká republika udrží a ještě posílí orientaci směrem na západ, posílí svoji pozici v Evropské unii a v NATO,“ řekl.

Sommerová uvedla, že se svými filmy snaží upozorňovat na problémy společnosti a bojovat tak proti nespravedlnosti. Vstup do politiky zdůvodnila snahou o zachování demokratického směřování země. „TOP 09 vzdoruje totalitním tendencím části politické scény,“ podotkla v narážce na hnutí ANO Andreje Babiše.

Kalousek s Bursíkem se znají už delší dobu, působili ve druhé vládě Mirka Topolánka. Bursík v roce 2014 neúspěšně kandidovat za TOP 09 do Senátu. Spolu s LES budou na kandidátkách topky i členové Konzervativní strany, Koruny České a Klubu angažovaných nestraníků.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!