Lidé musí mít motivaci. ČSSD chce zase zvýšit minimální mzdu | E15.cz

Lidé musí mít motivaci. ČSSD chce zase zvýšit minimální mzdu

ČTK

ČSSD navrhne, aby se od příštího roku zvýšila minimální mzda o 1200 korun ze současných 11 tisíc na 12 200 korun hrubého. Novinářům to dnes ve Vyškově na prvomájové akci strany řekl premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Pokud se to povede, dosáhne podle něj minimální mzda zhruba 40,5 procenta průměrného platu, který se v příštím roce očekává. Odbory žádají zvýšení minimální mzdy od roku 2018 nejméně na 12 500 korun.

Návrh předloží ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), která to na obdobném shromáždění v Praze potvrdila. "Na můj vkus by minimální mzda měla být ještě mnohem vyšší, ale zvyšovat se prostě musí postupně, jinak to nejde," uvedla na Střeleckém ostrově.

"Nejprve ho předložíme sociálním partnerům, aby se mohli vyjádřit. Po nich, odborech a zaměstnavatelích projedná návrh vláda. Je to jedna z aktuálních priorit sociální demokracie," uvedl Sobotka.

Doplnil, že když začínal jako předseda vlády, byla minimální mzda 8500 korun. "Chceme, aby se minimální mzda zvyšovala každý rok, protože to je nejlepší motivace pro lidi k práci. Lidé, kteří pracují za minimální mzdu, musí mít více finančních prostředků než ti, kteří jsou závislí na sociálních dávkách," zdůraznil Sobotka.

Důvěra ve vládu strmě padá, věří ji nejméně občanů od roku 2014

Podle něj chce ČSSD pokračovat i ve zvyšování ostatních mezd. "Chceme, aby od 1. července bylo účinné nařízení vlády, které zvýší platy zaměstnanců v kultuře a sociálních službách a technických zaměstnanců ve školství. Od 1. července by mělo platit nařízení, které vrací 10 procent tarifů příslušníkům bezpečnostních sborů, jako jsou hasiči nebo policisté," řekl Sobotka.

Podle něj se bude jednat i o zvýšení mezd od příštího roku pro všechny zaměstnance veřejného sektoru. "Státu se daří, ekonomika funguje, a proto je důležité, aby se zlepšila životní úroveň občanů," dodal Sobotka.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!