Vnitro nechce další omyly. Zkontroluje práci volebních komisí a připraví nový kodex | E15.cz

Vnitro nechce další omyly. Zkontroluje práci volebních komisí a připraví nový kodex

ČTK

Ministerstvo vnitra zkontroluje, jak volební a okrskové komise u sněmovních voleb dodržovaly zákony. Předloží také návrh volebního kodexu, který má sjednotit zásady pro všechny tuzemské volby. V budoucnosti také chce, aby byly hlasovací lístky tištěny pouze na jedné straně. Vnitro to uvedlo v reakci na rozhodnutí Nejvyššíhosprávního soudu (NSS), který v neděli po přepočtu preferenčních hlasů oznámil, že mandát poslance ODS namísto Petra Bendla získal Martin Kupka.

NSS vnitru a zákonodárcům doporučil reagovat na chyby, které odhalil. Mezi doporučeními zmínil například možný jednotný volební kodex pro všechny volby, větší profesionalizaci kontroly i netisknutí volebních lístků z obou stran. Vnitro dnes uvedlo, že rozhodnutí soudu respektuje.

"V souvislosti s rozhodnutím soudu provede ministerstvo podrobnou kontrolu dodržování zákona o volbách do Parlamentu České republiky a dalších zákonů u okrskových volebních komisí a obcí," uvedl náměstek ministra pro legislativu Petr Mlsna. U oboustranných hlasovacích lístků se prý ministerstvo bude v maximální míře snažit zajistit tisk jen na jednu stranu.

Vnitro při volbách řídí jejich organizaci, přípravy a průběh. Český statistický úřad (ČSÚ) má na starosti školení členů okrskových volebních komisí k systému zjišťování a zpracování výsledků hlasování. Ministerstvo uvedlo, že společně se statistickým úřadem zajistí, aby se zlepšila metodická činnost a aby bylo efektivnější školení jednotlivých členů komisí.

Komentář Martina Čabana: Babišův přílišný klid na práci

Mluvčí ČSÚ Petra Báčová na dotaz k reakci statistického úřadu na soudní verdikt uvedla, že NSS nevznesl vůči statistikům žádnou výtku či doporučení. "Jeho usnesení obsahovalo jiná stanoviska a návrhy týkající se gesce jiných orgánů," uvedla. V odůvodnění verdiktu se nicméně připomíná právě školení členů komisí statistickým úřadem.

"Ministerstvo vnitra předloží návrh volebního kodexu, který by měl sjednotit zásady pro všechny volby," uvedl Mlsna. Věcný záměr kodexu vnitro připravilo už v roce 2004, některé z jeho verzí počítaly i s korespondenční volbou, kterou požadují krajané, nebo s přímou volbou starostů. Paragrafové znění zákoníku mělo být předloženo vládě už do konce roku 2011.

Poslanci se střetli kvůli imunitnímu výboru. Velkorysost vítěze je nulová, zaznělo v diskusi

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Autor: ČTK
 

Volby 2018

Komunální volby 2018 Senátní volby 2018 Voličský průkaz Kandidátní listiny

Senátní i komunální volby proběhnou 5. a 6. října, druhé senátní kolo voleb pak o dva týdny později.

Podle průzkumů budou volby v Praze vyrovnané, hlavní favoriti na primátora už jsou ale známi. U komunálních voleb si dejte pozor na pravidla hlasování, křížkování kandidátů má svá pravidla, která nejsou tolik známa.

V říjnu se obmění také třetina Senátu. Kandidovat se chystají jak neúspěšní kandidáti na prezidenta Jiří DrahošMarek Hilšer nebo například Pavel Fischer, tak bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek nebo nepravomocně odsouzený exhejtman David Rath

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!