ANO chce Dostálovou za místopředsedkyni Evropského parlamentu

Čerstvě zvolená europoslankyně Klára Dostálová

Čerstvě zvolená europoslankyně Klára Dostálová Zdroj: Blesk:Jakub Poláček

Hnutí ANO bude při povolebních jednáních o postech v Evropském parlamentu usilovat o to, aby se místopředsedkyní Eevropského parlamentu stala dosavadní místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a nově zvolená europoslankyně ANO Klára Dostálová. Na CNN Prima News to řekla rovněž nově zvolená europoslankyně ANO Jaroslava Pokorná Jermanová.

Stínová ministryně kultury Pokorná Jermanová řekla, že už nyní se odehrávají povolební jednání a pokračovat budou i v příštím týdnu. Na dotaz moderátorky, zda jednou z podmínek je, aby se Dostálová stala místopředsedkyní parlamentu, odpověděla, že to ANO považuje za přirozené. „Klára (Dostálová) je náš lídr a myslím si, že jako jeden z nejsilnějších na to nárok máme. Takže určitě o to budeme bojovat,“ řekla.

Sama Dostálová nechtěla tuto informaci komentovat. Uvedla pouze, že funkce ve vedení Evropského parlamentu pro ni není prioritou, i když by to vzhledem k počtu mandátů za ANO bylo logické. Hnutí ANO bude mít sedm z 21 mandátů vyhrazených pro Českou republiku.

Čeští europoslanci už tuto funkci několikrát zastávali. Místopředsedou byl například Pirát Marcel Kolaja nebo Dita Charanzová, nestranička původně zvolená za ANO.

Ohledně náhradníka Dostálové ve funkci místopředsedy Sněmovny zvažuje hnutí ANO podle informací České televize tři kandidáty. Jsou jimi bývalý předsedy Sněmovny Radek Vondráček, bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec a stínový ministr práce Aleš Juchelka. Vondráček v debatě řekl, že o tom dosud klub ANO nejednal. „Já jsem předseda ústavně právního výboru a myslím si, že je to pro mě důležitá práce,“ řekl. Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda v debatě řekl, že mu žádné z těchto jmen nevadí.

STAN vybírá kandidáta na eurokomisaře

Ohledně kandidátů na eurokomisaře potvrdila v CNN Prima News poslankyně STAN Michaela Šebelová dřívější vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS), že navrhnout jméno na eurokomisaře má koalice Pirátů a STAN, respektive Starostové. Nejčastěji se spekuluje o nově zvolené europoslankyni Starostů Danuši Nerudové a ministrovi průmyslu Jozefu Síkelovi (STAN). „Minimálně tři jména jsou ve hře,“ řekla Šebelová. V debatě zazněla ze strany moderátorky ještě jména náměstka ministra financí Marka Mory nebo velvyslankyně při EU Edity Hrdé.

Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda připomněl, že o nominaci bude rozhodovat vláda. „My respektujeme ten závazek, že navrhuje STAN,“ podotkl. Debatu o případném náhradníkovi za Síkelu v jeho ministerské funkci označila Šebelová za předčasnou, ale ujistila, že by STAN vhodného kandidáta našel.