Volby 2020 | Miloš Vystrčil zůstane v čele Senátu | E15.cz

Vystrčil zřejmě zůstane v čele Senátu. Má podporu STAN i koalice TOP 09 s ODS

ČTK

Předsedou Senátu zůstane s největší pravděpodobností Miloš Vystrčil (ODS). Podpoří ho do této funkce i hnutí Starostové a nezávislí, oznámil na svém facebookovém profilu jeho předseda Vít Rakušan. Senátní frakce ODS a Starostů budou mít v povolebním složení horní komory dostatek hlasů k Vystrčilovu zvolení. Podporu Vystrčilovi vyjádřil také nový senátorský klub složený ze stran TOP 09 a ODS. 

Rakušan poukázal na to, že Sněmovnu podle něho ovládá populistická většina a prezident Miloš Zeman neplní svou roli a rozděluje společnost. „Tím vším roste důležitost Senátu. Proto není namístě, v podivné a napjaté době, vést personální přetlačování o pozici předsedy. Podpoříme toho, kdo se osvědčil, podpoříme Miloše Vystrčila na funkci předsedy Senátu Parlamentu České republiky,“ napsal.

Podle výsledků senátních voleb měli mít Starostové nejsilnější klub, a tím také hlavní právo nominovat kandidáta na předsedu horní komory. Z frakce ale odešli čtyři senátoři TOP 09 a přidali se ke klubu ODS, který bude pod novým názvem ODS-TOP 09 zřejmě nejpočetnější.

„Rádi jsme kolegům z TOP 09 pomohli, když neměli dostatečný počet senátorů na vytvoření vlastního klubu. Celostátní politika a nové spolupráce je dovedli do klubu ODS,“ poznamenal k přestupu Rakušan. Zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09 jednají o případné koalici pro sněmovní volby v příštím roce. Starostové se domlouvají s Piráty.

Předseda senátního klubu STAN Petr Holeček později na tiskové konferenci konstatoval, že odchod dvojice zástupců TOP 09 z frakce byl „velmi překvapující a velmi rychlý“. „Ctíme to, že se oba pánové rozhodli sami a dobrovolně, je to jejich rozhodnutí a budeme s nimi dál vycházet přátelsky a kamarádsky,“ řekl s tím, že takové situace politika přináší.

Nynější místopředseda Senátu Jiří Růžička, zvolený v minulosti za TOP 09 jako navrhující strany, se podle Rakušana rozhodl setrvat v klubu Starostů. „Náš senátorský klub se pokusí dosáhnout důstojného postavení v Senátu, voliči nám dali velkou důvěru,“ uvedl Rakušan.

Podle Holečka nyní klub vyjednává o počtu místopředsedů Senátu a obsazení výborů. Jednání jsou podle něj teprve na začátku a STAN chce, aby výsledky skončily dohodou.

Autor: ČTK
 

Volby 2020

Krajské volby a 1. kolo voleb do Senátu se konají 2. a 3. října 2020. Druhé kolo voleb do Senátu se koná 9. a 10. října. Přečtěte si, jak se stát členem volební komise a jak získat voličský průkaz.

Krajské volby

Kandidáti do krajů Jak volit v krajských volbách? Výsledky krajských voleb

Volby do Senátu

Kandidáti do Senátu Druhé kolo voleb Výsledky senátních voleb

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!