Trump nominuje do Nejvyššího soudu USA Amy Coney Barrettovou | E15.cz

Trump nominuje do Nejvyššího soudu USA Amy Coney Barrettovou

ČTK, luk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Prezident Spojených států Donald Trump si za kandidátku na soudkyni Nejvyššího soudu vybral Amy Coney Barrettovou. S odvoláním na své zdroje o tom informovalo několik amerických médií, včetně stanic CNN a CBS či listu The New York Times. Konzervativní soudkyně federálního odvolacího soudu v Chicagu by měla nahradit liberální soudkyni Ruth Baderovou Ginsburgovou, která zemřela minulý týden.

Jméno kandidáta na prázdný post u Nejvyššího soudu by měl prezident oznámit dnes ve 23.00 středoevropského času. V reakci na informace amerických médií Trump řekl, že už se prakticky rozhodl. Zda je pravdou, že si vybral Barrettovou, ale nepotvrdil.

Jméno Barrettové se v uplynulých dnech často objevovalo mezi možnými kandidáty na uprázdněné soudcovské křeslo po Baderové Ginsburgové. Nominace osmačtyřicetileté katoličky a matky šesti dětí, která je známou odpůrkyní potratů, by podle agentury AFP mohlo před nadcházejícími prezidentskými volbami upevnit Trumpovu pozici v konzervativním táboře.

Zdroje, které cituje CNN a CBS, nevylučují, že Trump na poslední chvíli změní názor a na funkci soudce Nejvyššího soudu nakonec nominuje někoho jiného. Kromě Barrettové se v posledních dnech spekulovalo také o dvaapadesátileté Barbaře Lagoaové, která se narodila na Floridě jako dcera kubánských uprchlíků. Její nominace by mohla Trumpovi podle AFP získat ve volbách podporu hispánských voličů.

Kandidáta, kterého si Trump nakonec vybere, bude muset potvrdit Senát, ve kterém mají Republikáni většinu 53 ku 47 a již dopředu se dohodli na jednotném hlasování. Demokraté prezidentovu snahu o jmenování nástupkyně Ginsburgové ještě před listopadovými prezidentskými volbami ostře kritizují. Podle nich by měl volné místo u Nejvyššího soudu obsadit až nový šéf Bílého domu. Ke kritice se zatím připojili jen dva republikánští senátoři.

Autor: ČTK, luk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video